Olympus SP-100EE z celownikiem jak w starym myśliwcu

Aparat Olympusa to dość typowy przedstawiciel popularnej obecnie kategorii tak zwanych mega-zoomów. Jego zoom jest przy tym rzeczywiście "mega", bo obejmuje zakres ogniskowych 24–1200 mm (50x).

Do tego doliczyć trzeba matrycę CMOS BSI o rozdzielczości 16 mln pikseli, maksymalną czułość ISO 6400 i zdjęcia seryjne do 7,1 kl./s. Z tyłu znajduje się za to nieruchomy, 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 460 tysięcy pikseli.

Ale nie to jest najciekawsze. Szczególną uwagę zwraca bowiem rozwiązanie, którego w tej postaci nie stosował do tej pory żaden producent aparatów. Jest nim dodatkowy celownik umieszczony między „nóżkami” podnoszonej lampy błyskowej. Po co? Przy tak długich ogniskowych nieraz naprawdę trudno trafić w wybrany wcześniej szczegół kadru. Do tej pory jedyną skuteczną metoda było w takim wypadku „odjechanie” zoomem (czyli skrócenie ogniskowej), wycelowanie i ponowne wydłużenie ogniskowej. W przypadku Olympusa SP-100EE wystarczy ustawić krzyżyk celownika dokładnie w miejscu, które chcemy objąć w obiektywie, a następnie ustalić dokładny kadr z pomocą tylnego ekranu lub wizjera elektronicznego. Odnalezienie w nim wybranego przez nas motywu powinno być w takim wypadku znacznie łatwiejsze.

Cena aparatu Olympus SP-100EE nie została jeszcze podana, wiadomo jednak, że wejdzie na rynek na początku marca tego roku.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.