Samsung wprowadzi nowy typ bezlusterkowców!

Ze znacznie mniejszą matrycą i... wymiarami.

Nowy system nazywać się będzie NX mini (dotychczasowe aparaty nazywają się po prostu NX) i rzeczywiście charakteryzować się będzie znacznie zmniejszonymi wymiarami. Nie dotyczy to jednak tylko długości, grubości czy wagi aparatów, ale także podzespołów wewnętrznych, z samą matrycą na czele.

Według informacji, które wyciekły do Sieci, pierwszy Samsung NX mini wyposażony będzie w matrycę typu 1″ o rozdzielczości 20 milionów pikseli i wykonaną w technologii CMOS BSI. Jeśli komuś te parametry wydają się znajome, to bardzo dobrze – w bardzo podobną (lub… taką samą) matrycę wyposażony jest bowiem zaawansowany aparat kompaktowy Sony – RX100 Mark II. Przede wszystkim jednak w matryce typu 1″ wyposażone są wszystkie modele bezlusterkowców firmy Nikon (seria Nikon 1).

O nowym aparacie wiemy naprawdę sporo. Będzie wyposażony w 3-calowy ekran LCD z możliwością obrócenia o 180 stopni (słit focie!), procesor obrazowy DRIME 4, wbudowaną lampę błyskową i migawkę (niemal na pewno elektroniczną) o minimalnym czasie naświetlania 1/16 000 s. Do tego zakres ISO 160–12 800 i wideo nagrywane w rozdzielczości Full HD 30p.

Pierwszymi obiektywami nowego systemu ma być stałoogniskowy 9 mm (tylko 12 mm grubości!) i zoom 9–27 mm. Sam aparat też jest dość cienki – ma 3,5 cm grubości. Zdjęcia zapisywane będą na kartach typu Micro SD.

Nie jest jeszcze znana oficjalna premiera nowego aparatu, ale prawdopodobnie odbędzie się ona w ciągu najbliższych 30 dni.