Sony Xperia Z2 nareszcie oficjalnie!

Nowy topowy smartfon Sony naprawdę ma się czym pochwalić, ale akcenty rozłożone zostały podobnie, jak w przypadku modelu Z1. Najważniejsze zalety to wodoodporność, możliwości foto-wideo i wysoka jakość odtwarzanego dźwięku.

Jak twierdzi Sony, Xperia Z2 łączy najlepszy obraz, dźwięk, aparat i kamerę z „ekskluzywną ofertą rozrywki i rosnącym ekosystemem produktów towarzyszących”.

Xperia Z2 wynosi naszą serię Z na jeszcze wyższy poziom, dając użytkownikom jakość, której nikt inny w świecie nie jest w stanie zaoferować — powiedział Kunimasa Suzuki, prezes Sony Mobile Communications. –

Po raz kolejny na nowo zdefiniowaliśmy koncepcję smartfonu w oparciu o możliwości techniczne i kreatywne jego aparatu. Xperia Z2 to urządzenie, które pozwala użytkownikowi nagrywać warte zapamiętania chwile w oszałamiającej rozdzielczości 4K. Dzięki niepowtarzalnym aplikacjom towarzyszącym z aparatu możemy korzystać w sposób dotychczas nieznany w tej klasie produktów. Ponadto, nasz najlepszy produkt wyposażyliśmy w układ dźwiękowy o najwyższej jakości, umożliwiający słuchanie muzyki nawet w hałaśliwym otoczeniu dzięki zastosowaniu opracowanej przez nas i powszechnie cenionej technologii cyfrowej redukcji hałasu.

Z zewnątrz telefon bardzo nieznacznie różni się od poprzednika, ale ma większy, 5,2-calowy ekran. Nadal jest też imponująco cienki – ma 8,2 mm grubości. Nadal jest też kurzoodporny i wodoodporny, a obudowa wykonana jest z wytrzymałego metalu (aluminium).

Ekranowi Xperii Z2 należy się jednak dokładniejsze omówienie, ponieważ to właśnie on był jednym ze słabszych punków modelu Z1. Wygląda na to, że tym razem będzie zupełnie inaczej. Wyświetlacz Full HD TRILUMINOS (w wersji przeznaczonej na urządzenia mobilne) w połączeniu z nowoopracowaną technologią Live Colour LED wykorzystuje czerwony i zielony fosfor oraz niebieskie diody, a także specjalnie przygotowane filtry barw, dzięki czemu emitowane światło jest jaśniejsze i bardziej jednolite. W efekcie na ekranie smartfonu widać znacznie bogatsze kolory, którym jednak nie grozi przesycenie.

Silnik X-Reality w wersji na urządzenia mobilne analizuje każdy obraz, aby dobrać optymalne kolory, ostrość i kontrast oraz wyeliminować zakłócenia. Pomaga mu w tym funkcja superrozdzielczości, która odtwarza brakujące piksele w przypadku odtwarzania obrazów o niższej rozdzielczości.

Oprócz ekranu, ulepszony został także aparat z matrycą Exmor RS CMOS typu 1/2,3″ o rozdzielczości 20,7 mln pikseli, jak zawsze w komplecie ze stabilizowanym optycznie obiektywem z serii G (w ten sposób Sony oznacza swoje najlepsze konstrukcje optyczne) oraz procesorem obrazowym Bionz. Ale najważniejsze jest co innego – nowy moduł foto-wideo umożliwia – po raz pierwszy w przypadku smartfonów – nagrywanie wideo w rozdzielczości 4K (3840×2160 pikseli/30p). Nowy program Movie Creator pozwala wygodnie przycinać i skracać uchwycone sekwencje. Nowością jest także zapis filmu w wyższej częstotliwości (nawet 120 kl./s), dzięki czemu można go później odtwarzać w spowolnionym tempie.

Obok jakości obrazu Sony zadbało też o jakość dźwięku poprzez wykorzystanie mikrofonu stereofonicznego STM10. Ciekawostką jest również technologia cyfrowej redukcji hałasu (usuwa do 98% hałasu dobiegającego z zewnątrz) działająca w sytuacji, gdy korzystamy z kompaktowych, cyfrowych słuchawek tłumiących szum MDR NC31EM. Wysoką jakość dźwięku przy oglądaniu filmów, graniu w gry i słuchaniu muzyki bez słuchawek zapewnia wbudowany stereofoniczny głośnik S-Force Front Surround.

O odpowiednie wykorzystanie wszystkich tych multimediów dba szereg aplikacji fotograficznych. Oprócz Info-eye, Social Live i Timeshift Burst, w Xperii Z2 znajdziemy kilka nowości:

Timeshift Video

– każdą nagraną scenę możemy obejrzeć w zwolnionym tempie. Nowy tryb Timeshift Video pozwala nagrywać filmy z prędkością 120 klatek na sekundę, a następnie wybrać sceny, które chcemy odtworzyć z mniejszą prędkością dla uzyskania odpowiedniej dramaturgii. Możemy to zrobić wszędzie tam, gdzie chcemy – także pod wodą.

Creative Effect –

zbiór nowych, kreatywnych efektów wzbogacających zdjęcia i filmy. Przy nagrywaniu wideo efekty te są dostępne w czasie rzeczywistym. Przy ich pomocy możemy urozmaicać swoje nagrania modyfikując kolory, dodając efekty wstęgi, lustrzanego odbicia lub ruchu.

Background Defocus

– ta aplikacja tworzy wirtualny efekt płytkiej głębi ostrości. Żeby z niej skorzystać, musimy wykonać dwa ujęcia z różnymi ustawieniami ostrości. Aplikacja połączy jedno zdjęcie z drugim, w wyniku czego tło stanie się rozmyte, nadając fotografii bardziej profesjonalny wygląd.

AR Effect

nowa wersja aplikacji obsługuje też nagrania wideo. Warto pobawić się zdjęciami i filmami przy pomocy elementów rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality) w postaci animacji i efektów dźwiękowych (tylko do filmów).

Vine4 –

Tworzenie urzekających, zapętlonych sekwencji wideo jest teraz równie proste, co satysfakcjonujące. Nie sposób nie podzielić się nimi z najbliższymi – wystarczy w tym celu wybrać odpowiednią opcję na ekranie aparatu. Znajdziemy tam także specjalny przycisk, służący do nagrywania podwodnych klipów.

Od strony technicznej mocne nowe punkty Xperii Z2 to przede wszystkim technologia LTE oraz procesor Qualcomm Snapdragon 801 z czterordzeniową jednostką główną Krait 2,3 GHz. Do tego karta graficzna Adreno 330 oraz podwójny przetwornik obrazu. Wielce obiecująca jest także pojemność akumulatora – 3200 mAh. Oczywiście całość pracuje pod kontrolą systemu Android w wersji 4.4.2 KitKat.

Wśród wielu akcesoriów, które komunikują się z nowym telefonem Sony, wymienić warto opaskę SmartBand SWR10. Rejestruje ona nasze życie, korzystając z aplikacji Lifelog i tworzy z tego prowadzony 24 godziny na dobę dziennik naszej codziennej aktywności.

Xperia Z2 trafi do sprzedaży Polsce w kwietniu 2014 r. Cena nie została na razie podana.

0
Źródło: Sony
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.