Światowe zawody łazików marsjańskich odbędą się w Polsce!

Równocześnie z zawodami odbędzie się m.in. międzynarodowa konferencja "Człowiek w Kosmosie".

Międzynarodowe zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge 2014 w tym roku odbędą się w Polsce. Imprezie, która będzie miała miejsce między 5 a 7 września, towarzyszyć będzie konferencja z udziałem światowej klasy ekspertów do spraw kosmosu oraz piknik naukowy. Gospodarzem wydarzenia będzie Województwo Świętokrzyskie.

Równocześnie z zawodami odbędzie się międzynarodowa konferencja „Człowiek w Kosmosie”, organizowana przez Mars Society. Przybędą na nią reprezentanci branży kosmicznej, m.in. założyciel organizacji Mars Society Robert Zubrin oraz profesor Uniwersytetu Stanforda G Scott Hubbard, były szef NASA Ames. W wydarzeniu wezmą również udziałprzedstawiciele branży medycznej, naukowej, oraz prywatni przedsiębiorcy. Ponadto, w ramach Pikniku Naukowego w specjalnie przygotowanych namiotach będzie można zobaczyć pokazy i eksperymenty dostosowane do wieku i zainteresowań zgromadzonej publiczności. — mówi Mateusz Józefowicz, prezes Mars Society Polska, organizator zawodów.

Do rywalizacji w zawodach łazików marsjańskich staną drużyny złożone ze studentów, absolwentów oraz pracowników uczelni. Przygotowane będą cztery konkurencje symulujące eksplorację Marsa: naukowa (polegająca na pobraniu próbek z podłoża i znalezieniu „życia”), terenowa (oparta na nawigacji wyłącznie za pomocą systemu GPS) oraz dwie inżynierskie związane z obsługą i naprawą urządzeń. Wszystkie zadania wykonywane będą zdalnie, bez kontaktu wzrokowego z robotami.

ERC rozszerza na Europę znaną już formułę prestiżowych zawodów University Rover Challenge organizowanych w Stanach Zjednoczonych przez The Mars Society, w których polscy studenci wielokrotnie odnosili sukcesy — mówi Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Cieszymy się, że w tym roku dajemy im możliwość startu w Polsce i to w naszym Centrum Naukowo-Technologicznym! Projekt ten doskonale wpisuje się w realizację Regionalnej Strategii Badań i Innowacyjności. — dodaje.

0
Źródło: www.roverchallenge.eu
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.