Szalone kształty nowych aparatów Sigmy

Niezwykłe kształty, niezwykłe matryce, niezwykłe obiektywy (bo stałoogniskowe) – to wystarczy, by same aparaty też zasługiwały na to samo określenie.

Sigma Corporation zapowiedziała trzy modele aparatów kompaktowych (z niewymienną optyką) z nowej serii o nazwie Quattro. Jako pierwszy zaprezentowany został model dp2 Quattro (na zdjęciach w tym artykule), ale wiemy też co nieco o modelach dp1 i dp3.

Pierwszym wyróżnikiem serii jest zastosowanie zupełnie nowej matrycy Foveon X3 Quattro (typu APS-C, o wymiarach 23,5×15,7 mm). Tak jak w poprzednich wersjach tych matryc zastosowane zostały aż trzy warstwy pikseli (w typowych matrycach CMOS czy CCD jest tylko jedna warstwa plus filtr barwny). Inne jest jednak to, że mają one różną rozdzielczość. Górną warstwę tworzy 19,6 mln pikseli (i taką ostateczną rozdzielczość mają zdjęcia), natomiast każda z dwóch dolnych warstw składa się z 4,9 mln pikseli.

Jak zapewniają projektanci pracujący dla japońskiego producenta, zapewni to z jednej strony utrzymanie wszystkich zalet dotychczasowych czujników Foveon (brak konieczności interpolacji danych), a z drugiej – przyśpieszy obróbkę danych i zredukuje poziom szumów. Zakres czułości ISO: 100–6400. Matryca posłuży równocześnie do ustawiania ostrości (technika detekcji kontrastu z 9-polowym autofokusem).

Dla przypomnienia, poprzednia generacja czujników Foveon również wyposażona była w trzy warstwy pikseli, ale każda z nich miała tę samą, 15-milionową rozdzielczość.

Kolejnym wyróżnikiem nowych aparatów jest oczywiście ich kształt. Uwagę zwraca zwłaszcza potężny, oryginalnie wyprofilowany uchwyt dla prawej dłoni – trudno w tym momencie określić, czy będzie on rzeczywiście wygodny. Wszystkie trzy nowe modele wyposażone też będą w 3-calowe ekrany LCD o rozdzielczości 921 tysięcy pikseli i gorącą stopkę dla zewnętrznych lamp błyskowych.

Różnice? Przede wszystkim chodzi o obiektywy – we wszystkich trzech przypadkach stałoogniskowe. Realne ogniskowe wynosić będą 19 mm, 30 mm i 50 mm, co w przeliczeniu na format małoobrazkowy daje 28 mm (wygodny szeroki kąt), 45 mm (standard) i 75 mm (krótki teleobiektyw, przydatny np. do portretów).

Ceny i data wejścia na rynek nowych aparatów nie zostały na razie podane.

0
Źródło: sigma-global.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.