Umiejętności komputerowe absolutną podstawą przy szukaniu pracy

Kompetencje cyfrowe sposobem na bezrobocie.

Z raportu sprawdzającego umiejętności Polaków – Międzynarodowego Badania Kompetencji Osób Dorosłych (PIAAC) wynika, że w naszym kraju osoby, które nigdy nie używały komputera lub mają znikome umiejętności jego obsługi, stanowią 25% dorosłej populacji. W krajach takich jak Szwecja, Holandia i Norwegia jest ich około 7%. Obecnie tylko 18% Polaków ma wysoki poziom kompetencji cyfrowych, podczas gdy w Finlandii czy Luksemburgu jest to ok. 40%. W 2013 według danych Komisji Europejskiej aż 21% obywateli UE przyznało, że nigdy nie korzystało z internetu – w Polsce deklaruje tak aż 32 proc. osób.

Niemniej na przeszkodzie w realizacji tego celu mogą stanąć niskie kompetencje informatyczne obywateli oraz to, że od 2005 roku w Europie stale odnotowywany jest spadek liczby absolwentów kierunków informatycznych. Szacuje się, że do 2015 roku Unia Europejska będzie musiała poradzić sobie z liczbą ponad 900 000 nieobsadzonych wakatów w branży ITC.

Jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał o takich profesjach jak architekt danych, twórca aplikacji czy Digital Marketing Specialists. Obecnie to jedne z najbardziej rozchwytywanych osób, które bez problemu znajdują zatrudnienie na wysokopłatnych stanowiskach. Dalszy rozwój internetu sprawi, że pojawią się zawody, o których dzisiaj jeszcze nam się nie śni, a już istniejące zawody będą się systematycznie zmieniać — zapewnia Bartosz Kaczmarczyk, prezes Loyd.

Zdjęcie kobiety przed komputerem pochodzi z serwisu Shutterstock

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News