Umiejętności komputerowe absolutną podstawą przy szukaniu pracy

Obywatele Unii Europejskiej muszą przygotować się na podniesienie swoich kwalifikacji cyfrowych. Wymusza to na nich rozwój internetu, który powoli przenika wszystkie dziedziny życia stwarzając nowe zawody i modyfikując stare. Według szacunków Komisji Europejskiej do 2020 r. aż 90% miejsc pracy będzie wymagało e-umiejętności.

Z raportu sprawdzającego umiejętności Polaków – Międzynarodowego Badania Kompetencji Osób Dorosłych (PIAAC) wynika, że w naszym kraju osoby, które nigdy nie używały komputera lub mają znikome umiejętności jego obsługi, stanowią 25% dorosłej populacji. W krajach takich jak Szwecja, Holandia i Norwegia jest ich około 7%. Obecnie tylko 18% Polaków ma wysoki poziom kompetencji cyfrowych, podczas gdy w Finlandii czy Luksemburgu jest to ok. 40%. W 2013 według danych Komisji Europejskiej aż 21% obywateli UE przyznało, że nigdy nie korzystało z internetu – w Polsce deklaruje tak aż 32 proc. osób.

Niemniej na przeszkodzie w realizacji tego celu mogą stanąć niskie kompetencje informatyczne obywateli oraz to, że od 2005 roku w Europie stale odnotowywany jest spadek liczby absolwentów kierunków informatycznych. Szacuje się, że do 2015 roku Unia Europejska będzie musiała poradzić sobie z liczbą ponad 900 000 nieobsadzonych wakatów w branży ITC.

Jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał o takich profesjach jak architekt danych, twórca aplikacji czy Digital Marketing Specialists. Obecnie to jedne z najbardziej rozchwytywanych osób, które bez problemu znajdują zatrudnienie na wysokopłatnych stanowiskach. Dalszy rozwój internetu sprawi, że pojawią się zawody, o których dzisiaj jeszcze nam się nie śni, a już istniejące zawody będą się systematycznie zmieniać — zapewnia Bartosz Kaczmarczyk, prezes Loyd.

Zdjęcie kobiety przed komputerem pochodzi z serwisu Shutterstock

0
Źródło: Loyd Inwestycje i Zarządzanie
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.