Uwaga: Udaje antywirus, by wyłudzić pieniądze

Fix-PC to kolejne, fałszywe oprogramowanie antywirusowe, które oferuje skanowanie komputera w poszukiwaniu zagrożeń, a w rzeczywistości samo jest realnym zagrożeniem dla użytkowników.

Eksperci ESET zidentyfikowali fałszywy program antywirusowy Fix-PC, który oferuje skanowanie komputera w poszukiwaniu zagrożeń i optymalizację jego działania. W rzeczywistości rozwiązaniu bliżej do kolorowej animacji, aniżeli do skutecznej aplikacji antywirusowej. Głównym celem programu jest bowiem wyłudzanie pieniędzy od nieświadomych oszustwa internautów.

Fałszywy antywirus ma obecnie w sieci „kampanię promocyjną” – do internautów docierają wiadomości mailowe, których treść próbuje przekonać odbiorcę, że warto sprawdzić swój komputer pod kątem ewentualnej obecności aplikacji szpiegujących. Kliknięcie w załączony link przenosi do strony, z której można pobrać fałszywy antywirus, identyfikowany i oznaczany przez prawdziwe programy antywirusowe jako Win32/AdWare.FakeAV.Q.

Co prawda program nie wyrządza szkód w systemie, ale dąży do wyłudzenia pieniędzy od ofiary. Aplikacja próbuje przekonać użytkownika, że jego komputer jest zainfekowany wirusami, które zagrażają jego prywatności. Usunięcie wykrytych zagrożeń możliwe jest tylko po aktywacji rozwiązania, która (według informacji w programie) kosztuje tylko kilkadziesiąt groszy. Na stronie udostępniającej fałszywy program antywirusowy znajduje się prowizoryczny regulamin, z którego wynika, że taki koszt dotyczy wyłącznie płatności za pośrednictwem systemu PayPal, a nie jak sugeruje okno w programie, płatności za pośrednictwem serwisu SMS.

Według regulaminu koszt jednej wiadomości SMS, aktywującej program, to ponad 30 zł brutto. Takiej informacji nie ma jednak w oknie fałszywego antywirusa.

0
Źródło: ESET
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.