Bezprzewodowe ładowanie i dezynfekcja w jednym!

UVC Dock – marzenie smartfonowych czyściochów?

Tak właśnie wyobraża sobie to urządzenie o nazwie UVC Dock jego projektant – Lin Shu Kai. I nie można powiedzieć, że mamy tu do czynienia z ciekawym przypadkiem technofobicznej hipochondrii, ponieważ badania rzeczywiście wykazują, że na każdym centymetrze kwadratowym normalnie używanego smartfona znaleźć można około 120 tysięcy bakterii, z których niektóre rzeczywiście są niebezpieczne dla zdrowia. A przecież wielu użytkowników nigdy nie czyści swoich telefonów, a już prawie żaden ich nie dezynfekuje.

W przypadku ładowarki UVC Dock też nie trzeba by było tego robić, bo naświetlanie z pomocą promieni ultrafioletowych (długość fali 260 nm) samo załatwiłoby sprawę. Podobno tego typu naświetlanie skutecznie eliminuje nie tylko bakterie, ale nawet wirusy. Do tego dochodzi jeszcze łączność Bluetooth (stacja może działać jak zestaw głośnomówiący) czy wyświetlacz pokazujący podstawowe informacje o czasie czy pogodzie.

Taka stacja zajmowałaby może trochę zbyt dużo miejsca na biurku, ale poza tym rozwiązanie wydaje się sensowne (choć nieco przewrażliwione…). A jakie jest Wasze zdanie?