Nokia X ma już dostęp do Google Play

Zaprezentowane po raz pierwszy w Barcelonie Nokie z serii X z dość mocno ograniczoną wersją Androida to ciekawa alternatywa dla urządzeń z systemem Windows Phone, z produkcji których obecnie słynie fiński producent.

Systemowe oprogramowanie Nokii X nie końca można nazwać Androidem. Tak, powstało na bazie otwartej platformy AOSP, która jest rdzeniem Androida. AOSP to jądro linuxa, rdzenne biblioteki i środowisko uruchomieniowe Androida – Dalvik + biblioteki. To czego brakuje to własnościowy zestaw bibliotek Google Play Services. Nokia decydując się na taki zabieg świadomie odcięła użytkowników X’a od korzystania z innych aplikacji niż te dostępne w katalogu producenta. W skrócie: dostęp do Google Play na Nokii X jest niemożliwy.

Chyba, że…

Skorzystacie z poradnika użytkownika forum XDA Developers KashaMalagi. Korzystając z exploitu Gnadalfa, KashaMalagi zdołał uzyskać dostęp roota do swojej Nokii X. Dalej już było z górki: zainstalował na niej podstawowy zestaw Aplikacji Google, androidowy launcher Google Now i cieszyć się wszystkimi możliwościami oferowanymi przez usługi Google’a.

Jak na razie nie udało się jeszcze złamać bootloadera Nokii X, jednak wszystko wskazuje na to, że to kwestia czasu – Nokia z Androidem cieszy się sporym zainteresowaniem społeczności xda-developers.

Reakcja Nokii na dokonania KashaMalagi jest dziwna do zinterpretowania. 28 lutego, na twitterowym koncie @nokiadeveloper programiści Nokii chwalili dokonania programisty i zaznaczali, że są fanami forum xdadevelopers. Dzień później wpis został usunięty.

Jeśli chcielibyście odblokować swoją Nokię X, poradnik znajduje się pod tym adresem: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2665401

0
Źródło: XDA-developers
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.