Nvidia pokazała pierwszy superkomputer dla samochodów

Między innymi dla samochodów... Jetson TK1 wykorzystuje oczywiście procesor Tegra K1.

Jak zapewnia NVIDIA, Jetson TK1 zapewnia deweloperom narzędzia umożliwiające tworzenie systemów nawigacji dla robotów, przenośnych urządzeń USG dla lekarzy, a także oprogramowania, które umożliwia dronom unikanie ruchomych obiektów, a samochodom wykrywanie pieszych.

Pakiet deweloperski platformy Jetson TK1 osiąga wydajność 326 gigaflopsów, czyli trzykrotnie większa od tej, jaką cechują się podobne platformy zintegrowane. Deweloperzy otrzymują także pełen zestaw narzędziowy do pracy w języku C/C++ oparty na architekturze CUDA. Dzięki temu tworzenie oprogramowania dla tej platformy jest łatwiejsze, niż w przypadku układów FPGA lub wyspecjalizowanych procesorów ASIC i DSP, wykorzystywanych w obecnych systemach wbudowanych.

Jetson TK1 pozwala wkroczyć w przyszłość, w której maszyny potrafią przystosować się do swojego otoczenia w czasie rzeczywistym i prowadzić z nim interakcję — powiedział Ian Buck, wiceprezes ds. akcelerowanych obliczeń w firmie NVIDIA.

Platforma ta umożliwia deweloperom pełne wykorzystanie komputerowego przetwarzania obrazu w urządzeniach mobilnych, wprowadzając wydajność godną superkomputerów do urządzeń zużywających niewiele energii.

Tegra K1 sercem i mózgiem

Głównym układem zestawu deweloperskiego Jetson TK1 jest procesor mobilny Tegra K1, 192-rdzeniowy układ oparty na architekturze procesorów graficznych NVIDIA Kepler. Co ciekawe, Tegra K1 oparta jest na tej samej architekturze, którą wykorzystano w najszybszym superkomputerze w Stanach Zjednoczonych Titan, działającym w Oak Ridge National Laboratories, a także w kolejnych 10 najbardziej sprawnych energetycznie superkomputerach na świecie.

Wielu deweloperów i producentów systemów w branży przemysłowej, robotyce i medycynie wyraziło już zainteresowanie tą platformą programistyczną.

Dodatkowo platforma Jetson K1 wspiera pakiet NVIDIA VisionWorks, zawierający zestaw algorytmów do przetwarzania obrazów, przyspieszając proces tworzenia aplikacji. Są to m.in. funkcje akcelerowane przez architekturę CUDA stosowane w takich dziedzinach jak robotyka, rzeczywistość rozszerzona, fotografia obliczeniowa, interakcja człowiek-komputer oraz zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS).

Narzędzia programistyczne

Pakiet deweloperski Jetson TK1 jest w pełni obsługiwany przez zestaw narzędziowy CUDA 6.0 dla programistów, w tym także przez narzędzia do debugowania i profilowania, umożliwiające tworzenie masowo równoległych aplikacji. Architektura NVIDIA CUDA 6 zawiera także akcelerowane biblioteki firmy NVIDIA do liczenia szybkiej transformacji Fouriera, algebry liniowej, operacji na macierzach rzadkich oraz obróbki obrazów i materiałów wideo.

Możliwości sprzętowe

Jetson TK1 to pierwsza platforma programistyczna dla układu Tegra K1, który zaprezentowano w styczniu na międzynarodowych targach Consumer Electronics Show (jako jedyni w Polsce zaprezentowaliśmy bezpośrednią relację z tej premiery). Ma ona 2 GB pamięci operacyjnej oraz złącza USB 3.0, HDMI 1.4, Gigabit Ethernet, dźwiękowe, SATA, miniPCIe oraz gniazdo na kartę pamięci SD.

Dodatkowo posiada ona wsparcie dla zestawów oprogramowania w tym OpenGL 4.4 oraz zestawy narzędziowe CUDA/VisionWorks. Zawarto w niej też pełen pakiet narzędzi do programowania i profilowania oraz przygotowano ją fabrycznie do obsługi kamer oraz innych urządzeń peryferyjnych. Platforma jest także wspierana przez partnerów firmy NVIDIA, w tym Avionic Design, GE Intelligent Platforms, ICD, SECO oraz Toshiba DME.

Dostępność

Rozpoczęła się już przedsprzedaż zestawu programistycznego NVIDIA Jetson TK1. W Stanach Zjednoczonych można go zamówić poprzez witrynę internetową firmy NVIDIA oraz w sklepach Microcenter i Newegg w cenie 192 USD. Zamówienia w Europie przyjmują firmy Avionic Design, SECO i Zotac. Dystrybucję na terenie Japonii prowadzi firma Ryoyo Electro Corporation.