To nie żart: kamera Canona na obiektywy Nikona!

Canon M15P-CL – świat stanął na głowie?

A tymczasem Canon pokazał kamerę, która sprzedawana jest

wyłącznie w jednej wersji – z mocowaniem obiektywów typu Nikon F!

Ważne jest przy tym sprecyzowanie, o jaką kamerę chodzi. M15P-CL to tak zwana kamera przemysłowa, która może być wykorzystywana na przykład przy monitoringu albo kontroli procesów produkcyjnych.

I to jest równocześnie odpowiedź na to, dlaczego Canon zdecydował się na tak nietypowe rozwiązanie. Rynek obiektywów dla kamer przemysłowych rządzi się zupełnie innymi prawami – wiele mocowań jest na nim zupełnie nieobecnych i wciąż popularne są rozwiązania wprowadzone na rynek wiele dziesiątków lat temu. Do najpopularniejszy należy np. stareńki C-Mount albo… Nikon F (używany z pewnymi modyfikacjami do tej pory, ale wprowadzony już w 1959 roku). Jedynym nowoczesnym mocowaniem, jakiemu udało się przedrzeć na ten nietypowy, ale lukratywny rynek, jest Mikro Cztery Trzecie.

Oprócz mocowania Nikon F kamerę wyposażono w matrycę CMOS o rozdzielczości 15 milionów pikseli, bardzo odporną – według zapewnień producenta – za zakłócenia obrazu (tzw. szumy) i zapewniającą dużą rozpiętość tonalną obrazu. Urządzenie komunikuje się za pośrednictwem złącza w standardzie Camera Link.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News