Ubieralny komputer, znacznie dyskretniejszy niż Google Glass

Podstawowa różnica między komputerami typu "inteligentne okulary" albo "inteligenty zegarek" to forma zewnętrzna japońskiego wynalazku. Wygląda on trochę jak duża słuchawka Bluetooth, ale ma zdecydowanie większe możliwości.

Jeśli należałoby wskazać, jaka jest podstawowa przewaga „inteligentnych słuchawek” nad innymi formami ubieralnej elektroniki, to była by nią właśnie dyskrecja. Możliwość stosowania w sposób niemal niezauważalny dla otoczenia i niemęczący użytkownika, trochę tak, jak wyobrażają to sobie twórcy filmu „Ona”:

To ciekawy przykład tego, jak szybko „science-fiction” może stać się rzeczywistością, bo podobne urządzenie, choć nieco innej formie, zostało właśnie zaprezentowane. Zaprojektował je Kazuhiro Taniguchi, pracownik uniwersytetu w Hiroszimie i nadał mu nazwę Ear Switch.

Najciekawszy wydaje się sam sposób komunikacji z urządzeniem. Dzięki użyciu fal podczerwonych wykrywa ono, kiedy noszący je użytkownik zamyka, a kiedy otwiera usta. Dzięki temu można wysyłać do słuchawki konkretne, proste polecenia, niezależnie od wydawania zwykłych poleceń głosowych.

Omówienie funkcji słuchawki można obejrzeć na tym filmie, niestety nie w języku angielskim (można włączyć wyświetlanie napisów i ich automatyczne tłumaczenie, ale słabo to działa).

Dokładna specyfikacja urządzenia nie jest znana, ale wiadomo, że Ear Switch wyposażony jest w łączność Bluetooth, kompas, barometr, GPS, czujniki ruchu, głośnik, mikrofon, no i oczywiście akumulator. Dzięki połączeniu tych różnych funkcjonalności i ciekawemu systemowi sterowania słuchawka może na przykład pobrać i przekazać nam wiadomości o ruchu drogowym albo uzyskać informacje na temat tego, na co w danej chwili patrzymy.

W tym momencie nie wiadomo jeszcze, czy urządzenie wejdzie do normalnej sprzedaży, a jeśli tak – kiedy to nastąpi. Ale już teraz widać wyraźnie ogromną różnicę w stosunku do Google Glass – możliwość bardzo dyskretnego korzystania z tego typu „ubieralnego” komputera. Dobrze to pokazuje poniższy film, pozbawiony szczegółów i ogólnie nudnawy, ale…

0
Źródło: Mashable.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.