ZyXEL: To nie my odpowiadamy za hakerskie ataki na routery

Ostatnio pojawiły się informacje na temat luki w zabezpieczeniach routerów kilku znanych producentów. ZyXEL twierdzi, że są one błędnie kojarzone z nazwą sieciowego systemu operacyjnego ZyXEL (ZyNOS). Urządzenia te nie mają żadnego związku z firmą ZyXEL i jej produktami.

System operacyjny ZyNOS został opracowany przez ZyXEL-a, ale w przeszłości była udzielana na niego koncesja niektórym z głównych producentów chipsetów. Firmy te oferowały swoje produkty wielu producentom urządzeń abonenckich. Kody źródłowe sieciowego systemu operacyjnego były modyfikowane zgodnie z kryteriami wyznaczanymi przez właścicieli licencji. W rezultacie produkty te nie korzystają już z oryginalnego systemu operacyjnego ZyXELa i tym samym systemy operacyjne w urządzeniach innych producentów nie mają żadnego związku z produktami marki ZyXEL.

Hakerzy mogą zmienić konfigurację DNS na routerach w celu przekierowania zapytań DNS i ich podmiany na adresy IP i domeny kontrolowane przez organizacje przestępcze. Eksperci ZyXELa wskazują, w jaki sposób można rozwiązać problem luki zabezpieczeń w routerach:

1. Należy zmienić fabryczne hasło routera.

2. Upewnić się, że urządzenie posiada najnowszą wersję oprogramowania.

3. Wyłączyć funkcję zdalnej konfiguracji przez przeglądarkę z poziomu internetu. Jeśli jednak zdalny dostęp jest konieczny, użytkownicy powinni ograniczyć adresy IP, z których można będzie łączyć się z urządzeniem przez sieć internet.

0
Źródło: ZyXEL
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.