Futurystyczne autostrady świecące w ciemnościach

Projekt jest już testowany w Holandii.

Pewnego dnia, gdy siedziałem w moim samochodzie w Holandii, pomyślałem, że na drogi wydaje się miliony euro, ale nikogo nie obchodzi jak one wyglądają i się zachowują” – powiedział Dan Rosengaarde, założyciel pracowni i główny projektant technologicznie zaawansowanych i interaktywnych autostrad.

Koncepcja dróg, których pasy pomalowane są luminescensyjną farbą została już wdrożona na 500-metrowym odcinku autostrady N329. Za dnia droga wygląda normalnie, natomiast w nocy jej pasy żarzą się niebieską poświatą. Dzięki temu rozwiązaniu można zaoszczędzić na tradycyjnej formie oświetlenia.

Ale to tylko jeden z pomysłów projektanta. Kolejny zakłada także wymalowanie dróg w symbole płatków śniegu, które stawałyby się widoczne dopiero w temperaturze poniżej zera. Taki system miałby ostrzegać kierowców o śliskiej nawierzchni. Innym rozwiązaniem, które mogłoby znacząco wpłynąć na popularyzację samochodów elektrycznych, byłoby specjalne pobocze, które ładowałoby indukcyjnie nasz pojazd podczas jazdy.

Wcześniej pisaliśmy także o technologii „gwiezdnej ścieżki„, która testowana jest w różnych miejscach Cambridge.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News