Hakerzy zabierają się za telewizory i… lodówki

fot. www.newscientist.com

fot. www.newscientist.com

Według wyliczeń agencji analitycznej IDC w 2020 r. do Internetu będzie podłączonych 200 miliardów urządzeń. Do komputerów, tabletów i telefonów coraz częściej dołączają artykuły gospodarstwa domowego. Lodówka, drukarka czy dekoder wyposażone w możliwość łączenia się z internetem przyciągają wielbicieli gadżetów. Stały dostęp do sieci powoduje, że pojawiają się jednak pewne zagrożenia.

Na początku roku, firma Proofpoint, zajmująca się bezpieczeństwem w sieci podała, że za pomocą około 100 tys. sprzętów domowych wysłano ponad 750 tys. maili z próbą wyłudzenia poufnych informacji np. numerami kont bankowych. Wśród tego typu przyrządów znalazły się routery, telewizory, a nawet lodówki. Pojawianie się na rynku kolejnych inteligentnych urządzeń sprawiło, że cyberprzestępcy zaczęli szukać nowych luk w systemach zabezpieczeń.

Obecnie celem ataków są sprzęty AGD i RTV. Dla przykładu, drukarka mająca nieograniczony dostęp do sieci może za pomocą odpowiedniego oprogramowania stać się narzędziem szpiegującym dokumenty wysyłane do druku. Następnie te pliki są kierowane na komputer hakera — mówiJoanna Gajewska, Dyrektor ds. handlowych Contica Solutions.

Zagrożenia, które kryją się w cyberświecie nie powinny jednak zniechęcać do zakupu nowoczesnych urządzeń. Rozsądne użytkowanie zminimalizuje potencjalne ryzyko. Dlatego też warto pamiętać o elementarnych zasadach bezpieczeństwa – to nie sprzęt, ale przede wszystkim my sami powinniśmy być „smart”.