Heartbleed to największa luka w historii zabezpieczeń sieciowych. Lepiej zmień swoje hasła.

Wykryta przez Google i Codenomicon luka Heartbleed w protokole OpenSSL pozwala atakującemu na uzyskanie danych zapisanych w pamięci serwera. Wystarczy, że wyśle do niego odpowiednio spreparowaną wiadomość i gotowe.

Luka pozwala na przechwycenie naszych haseł, prywatnych danych, kluczy szyfrujących i innych wrażliwych informacji. Atak działa również na wyciek danych z pamięci naszego komputera – oznacza to, że wejście na złośliwą stronę www, może zakończyć się kradzieżą danych z naszego komputera. To, że luka została wykryta w OpenSSL (podatne na atak wersje to od 1.0.1 do „f”), z którego korzysta większość serwerów w Sieci, sprawia, że od dawna nie spotkaliśmy się z zagrożeniem na tak ogromną skalę. Jeszcze bardziej przerażającym jest fakt, że błąd pozwalający na wykorzystanie tej luki istniał od 2 lat…

Jak się zabezpieczyć?

Na szczęście większość serwisów zareagowało błyskawicznie, wgrywając łatkę uniemożliwiającą atak. Pozostaje jeszcze kwestia zmiany naszych haseł – jeśli ktoś przeskanował serwer, z którego korzystaliśmy, zanim jego administrator wgrał poprawkę blokującą Heartbleed, to nasze poufne dane nadal są zagrożone. W Sieci pojawiły się listy zaatakowanych serwerów, jednak my i tak polecamy poświęcić dzisiaj kilka minut i zmienić swoje wszystkie hasła.

0
Źródło: niebezpiecznik
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.