Kreml przejął „rosyjskiego Facebooka”

Paweł Durow, 29-letni założyciel Vkontakte - największego serwisu społecznościowego w Rosji został zwolniony. Durov w swoim pożegnalnym poście napisał, że od teraz pełną władzę nad portalem mają ludzie Putina.

W ten sposób, VKontakte jest od dzisiaj kontrolowany przez Igora Sechina i Alishera Usmanova. Prawdopodobnie było to nieuniknione, jednak i tak cieszę się, że udało nam się przetrwać te 7 i pół roku. Przez ten czas zrobiliśmy dużo – niektórych rzeczy nie da się już cofnąć. — pisze Durov.

VKontakte to serwis społecznościowy, który może pochwalić się ponad 100 milionami użytkowników. Jest to obecnie najpopularniejszy serwis społecznościowy w rosyjskojęzycznym Internecie – Facebook znajduje się tam dopiero na trzecim miejscu, za drugą rosyjską siecią społecznościową Odnoklassniki.ru.

Odwołanie Durowa jest dość enigmatyczne. Zaczęło się od tego, że założyciel VKontakte 1 kwietnia opublikował na swoim portalu oświadczenie, w którym napisał, że odchodzi. Oprócz tego narzekał również na ciągłe naciski ze strony władz rosyjskich, które za wszelką cenę chciały kontrolować treści zamieszczane przez użytkowników portalu, oraz monitorować samych użytkowników. Oświadczenie zostało szybko zdementowane – Durow twierdził, że był to zwykły, primaaprilisowy żart. Dwa tygodnie później – 16 kwietnia, Durow ogłosił, że w grudniu ubiegłego roku FSB (rosyjska służba bezpieczeństwa) zażądało wydania danych osobowych użytkowników „związanych z zamieszkami na Majdanie”. Durow odmówił współpracy, zasłaniając się tym, że użytkownicy, których dane prosiło FSB są obywatelami Ukrainy i nie podlegają oni pod rosyjskie prawo. Być może to właśnie ta sprawa przyczyniła się do tajemniczego odejścia Durowa.

A wyglądało to tak: 21 kwietnia Durow zostaje odwołany ze stanowiska prezesa VKontakte na podstawie wniosku złożonego przez członków zarządu spółki, który został zgłoszony pod koniec marca. Dużo wskazuje na to, że Durow od jakiegoś czasu wiedział, że jest „na wylocie” – jeszcze w styczniu sprzedał swoje akcje VKontakte – 12% udziałów Durowa przejął Mail.ru – spółka należąca do Usmanowa. Szacuje się, że za sprzedaż swoich akcji Durow zainkasował ok. 420 milionów dolarów.

To, czy odejście Durowa z VKontakte było jego decyzją, czy raczej sprawą spisku mającego na celu oddanie kierownictwa VKontakte we „właściwe ręce” pozostaje już kwestią domysłów. VKontakte jest obecnie pod całkowitą kontrolą Igora Sechina i Alishera Usmanowa. Usmanow jest właścicielem największej firmy zajmującej się wydobyciem rudy żelaza, oprócz tego posiada udziały w rosyjskiej grupie internetowej Mail.ru oraz w angielskim klubie piłki nożnej – Arsenal F.C. Sechin z kolei kieruje największą, państwową spółką zajmującą się wydobyciem ropy naftowej. Obaj panowie są dość ściśle powiązani z rosyjskim rządem.

0
Źródło: salon.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.