Porównanie: Telewizory 40+

Telewizory z przekątną ekranu długości od 40 do 47 cali należą do grupy najchętniej wybieranych przez kupujących, dlatego oferta tej klasy urządzeń jest najobszerniejsza. Dla nas to wystarczający powód, aby wreszcie "przemeblować" ranking, zebrać razem wszystkie modele mieszczące się w tym przedziale i w ten sposób umożliwić porównywanie ich ze sobą. Podzieliliśmy klasyfikację na dwie kategorie cenowe: aktualne modele telewizorów za mniej niż 4000 zł i za więcej niż 4000 zł. Dzięki temu będziecie mogli wybrać nową gwiazdę waszego salonu z uwzględnieniem budżetu.

Jakość obrazu

Przy odtwarzaniu audycji telewizyjnych i filmów żaden z testowanych modeli nie pozwala sobie na godne wzmianki słabości. Można jednak powiedzieć, że modele w cenie powyżej 4000 zł wypadają w porównaniu lepiej niż tańsze urządzenia. Najlepszym przykładem jest Philips 46PFL9707S za aż 9400 zł: smaczki takie jak matrycowe podświetlenie LED czy filtr Moth Eye zapewniają doskonałą jakość obrazu i sprawiają, że stanowi on punkt odniesienia dla wszystkich modeli klasy 40+. Zarówno treści HD, jak i SD na tym 46-calowym telewizorze są doskonale czyste, ostre i mają żywe kolory na wyświetlaczu. Dzięki tylnemu podświetleniu LED przyjemności z oglądania telewizji nie psują poświaty – problem, z którym wciąż zmagają się producenci testowanych telewizorów z krawędziowym podświetleniem LED, mniej lub bardziej przebijającym się na skrajach albo w rogach, co uwidacznia się przede wszystkim w bardzo ciemnych fragmentach obrazu albo w czarnym pasku przy filmach w formacie kinowym. Jednak w naszym zestawieniu nie ma ani jednego modelu, w którym zjawisko to faktycznie przeszkadzałoby w codziennym użytkowaniu telewizora.

Odtwarzanie materiału SD jest języczkiem uwagi w ocenie jakości obrazu. Nieostrości przy szybkich ruchach, poszarpane krawędzie albo efekty aureoli są główną przyczyną strat punktów w tej kategorii. Miłośnicy starszych filmów w rozdzielczości PAL nie powinni uwzględniać w swoim wyborze tylko jednego kandydata: Peaq PTV421100-W przy SD częściej prezentuje artefakty i poszarpane linie niż konkurenci. Fanom 3D polecamy dwa modele: Panasonic TX-L47ETW5, który zdobywa najwyższą ocenę w kategorii 3D spośród wszystkich urządzeń klasy 40+, a z tańszych modeli wysoko klasyfikowany Panasonic TX-L42ETW60. W przypadku tego ostatniego zwłaszcza niewielka utrata kontrastu na bezkonkurencyjnie dobrym poziomie 23 proc. i minimalny przesłuch wynoszący zaledwie 1,4 proc. sprawiają, że wśród modeli 3D kosztujących poniżej 4000 zł znalazł się on na samym szczycie.

Wyposażenie

Z wyjątkiem bardzo tanich urządzeń 40-calowych wszystkie telewizory można łączyć z siecią przynajmniej przez LAN. Portale z aplikacjami i przeglądarką w modelach o wartości powyżej 4000 zł są już prawie oczywiste. Jedynie Loewe rezygnuje z tego całkowicie w Xelosie 40 LED. Panasonic TX-

-47ETW5 nie zawiera przeglądarki, tylko widżet internetowy. Trochę inaczej wygląda to w telewizorach tańszych: najlepsze w tej kategorii dysponują wprawdzie wszystkimi funkcjami internetowymi, ale w urządzeniach sklasyfikowanych niżej nie są one bynajmniej oczywistością. Użytkownicy przywiązujący wagę do funkcji internetowych w każdym przypadku powinni rzucić okiem na listę wyposażenia. Naprawdę bogate znajdujemy tylko w droższych modelach: jest wśród nich coraz więcej telewizorów z podwójnym tunerem DVB-S do równoczesnego oglądania i nagrywania różnych programów. Największy zakres funkcji oferuje Panasonic TX-L42DTW60.

Wydajność energetyczna

Żadne z testowanych urządzeń nie podwyższy zanadto rachunku za prąd. Dbają o to czujnik światła i tryb eko, z których zawsze należy korzystać. Żaden z kandydatów nie zawiera natomiast prawdziwego wyłącznika sprzętowego.

Telwizory poniżej 4 tys.zł

Philips 40PFL8007K (około 3750 zł) – Udany całokształt

Philips PFL8007K zbliża się już wprawdzie do granicy 4000 zł, ale uzyskuje bardzo dobre wyniki we

wszystkich kategoriach. Jakość obrazu jest świetna: tylko przy wy-świetlaniu obrazu telewizyjnego

w rozdzielczości SD tu i ówdzie da się zauważyć lekkie artefakty ru-chowe. Obraz ma żywe kolory, jest ostry i zawiera dużo szczegółów również w ciemnych scenach. Inaczej niż wskazywałby na to zmierzony przesłuch, również filmy 3D ogląda się z przyjemnością. Podwojenie konturów dostrzega się dopiero przy dużych kontrastach. Jak w wielu urządzeniach z krawędziowym podświetleniem LED, słabą stroną jest chmurzenie, które w codziennej eksploatacji przeszkadza jednak bardzo rzadko. Filmom towarzyszy pełny dźwięk. Wyposażenie odpowiada wysokiemu standardowi, włącznie z drugim pilotem z klawiaturą QWERTY. Poprawić należałoby jednak bardzo pogmatwaną strukturę menu ekranowego.

+ Topowy obraz

+ Odtwarza wszystkie formaty

– Uciążliwe menu

– Stosunkowo wysoka cena

Panasonic TX-L42ETW60 (około 3250 zł) – Skromny specjalista od 3D

Jeśli chodzi o jakość obrazu, 42-calowy Panasonic zdobywa punkty między innymi za ponadprzeciętnie równomierne podświetlenie: ze skrajów wypływa tylko lekka poświata, a typowego dla innych modeli z krawędziowym podświetleniem LED chmurzenia nie ma wcale. Do tego dochodzi żywy i bogaty w detale obraz zarówno HD, jak i SD: nawet w ciemnych scenach można rozpoznać dużo szczegółów pomijanych przez inne telewizory. Filmy 3D urządzenie odtwarza prawie bez podwajania obrazu, oprócz tego zadowalająco mały spadek kontrastu podczas zastosowania okularów jest w tej klasie niedościgniony. Również dźwięk okazuje się znakomity – nie bez znaczenia jest tu wbudowany subwoofer. Do bogatego wyposażenia zalicza się też czytnik kart SD. Na pochwałę zasługuje bardzo niewielkie zużycie prądu: 47,6 wata w normalnym trybie i 40,4 wata z czujnikiem światła są w tej kategorii niedoścignione.

+ bardzo dobry obraz 3D

+ bogate wyposażenie

– skomplikowane menu

GRUNDIG 46VLE8270SL (OKOŁO 3050 ZŁ) – Wielkie kino za dobrą cenę

Decydując się na Grundig 46VL8270SL, posiadaczem megatelewizora można stać się już za 3050 zł – i cieszyć się świetną jakością obrazu. Czy to materiał SD, czy HD, obraz jest czysty i olśniewający. Dzięki drugiemu procesorowi tworzenie obrazu odbywa się bardzo szybko – to ważne w przypadku transmisji sportowych. Dlatego Grundig sprzedaje ten model jako „sportowy”. W filmach z DVD i Blu-ray urządzenie punktuje za sprawą pięknego i szczegółowego obrazu również w ciemnych scenach, o ile wybierze się ustawienie „naturalne”. 46-calowy odbiornik bardzo dobrze radzi sobie także z wyświetlaniem 3D: crosstalk widać tylko przy dużych kontrastach. Jednak jakość dźwięku Grundiga nie dorównuje tej zapewnianej przez jego poprzedników: już przy głośności pokojowej zaczyna się dudnienie. Wyposażenie jest porządne, a menu doskonale przejrzyste. Brakuje przeglądarki do surfowania po Sieci.

+ bardzo korzystna cena

+ bardzo dobra jakość obrazu

– dudni zaraz po przekroczeniu głośności pokojowej

PEAQ PTV421100-W (OKOŁO 1700 ZŁ) – 42 calowa okazja

+ stosunek ceny do jakości

+ dobre wyposażenie

– niedomagania przy odtwarzania treści SD

Telewizory powyżej 4 tys. zł

Philips 46PFL9707S (około 9400 zł)Telewizja de luxe

W tym 46-calowym telewizorze jest wszystko, czym aktualnie mogą pochwalić się inżynierowie Philipsa: matrycowo rozmieszczone diody LED zapewniają równomierne podświetlenie bez chmurzenia i poświaty. Filtr Moth Eye efektywnie redukuje refleksy. Maksymalna jasność 326 cd/m2 oraz kontrast szachownicy 200:1 są znakomite. Wszystko to składa się na doskonały obraz z pięknymi kontrastami i mocnymi kolorami – zarówno przy SD, jak i w HD, 2D oraz 3D. Oprócz tego telewizor cechuje prawie maksymalne wyposażenie. Dzięki przeniesionym do stopki głośnikom dźwięk brzmi doskonale. W komplecie jest drugi pilot z klawiaturą QWERTY. Zintegrowany odtwarzacz obsługuje wszystkie popularne formaty multimedialne zarówno z USB, jak i z sieci (DLNA).

+ doskonała jakość obrazu i wyposażenia

+ piękny dźwięk

– stosunkowo drogi

– obsługa przycisków nie zawsze intuicyjna

Samsung UE40F7090SL (około 4100 zł) – Bogactwo tunerów

Samsung UE70F7090SL zachwyca wyśmienitą jakością obrazu w HD i SD: wyświetlanie detali jest znakomite, ostrość bez zarzutu, kolory pięknie naturalne, a sceny ruchu absolutnie czyste. Również obraz 3D może się podobać, dzięki pięknej plastyczności i niewielkiemu crosstalkowi. Jak na model z podświetleniem krawędziowym równomierność podświetlenia wyświetlacza jest w porządku. Na jego powierzchni pojawiają się jednak bardzo silne refleksy, które przeszkadzają zwłaszcza przy frontalnych źródłach światła. Miłośnicy bogatego tła dźwiękowego ucieszą się ze znakomitej jakości dźwięku. Aż trzy hybrydowe tunery i obszerna oferta interfejsów składają się na bogate wyposażenie. Samsungiem będziemy sterować za pomocą gestów i mowy albo drugiego pilota. Zużycie energii mogłoby być jednak mniejsze.

+ trzy hybrydowe tunery

+ sterowanie mową i gestami

– silnie odbijająca światło powierzchnia wyświetlacza

LG 47LM960V (około 6130 zł) – Idealny również do slajdów

Dzięki matrycowemu rozłożeniu diod LED, LG 47LM960V zdobywa punkty za bardzo równomierne

podświetlenie bez widocznych prześwietleń i chmurzenia – nasz faworyt, jeśli telewizor ma wyświetlać również wielkoformatowe slajdy. Treści HD zachwycają żywym, ostrym i czystym obrazem. Na ekranie LG znakomicie prezentują się też treści 3D. Przy materiale PAL niestety ujawniają się słabe strony telewizora: wokół ruszających się konturów obiektów widać efekt aureoli, który można usunąć tylko przez znaczną redukcję ostrości. Ten minus rekompensuje LG doskonałym dźwiękiem ze zintegrowanych głośników i subwoofera: nawet przy pełnej głośności nic nie dudni ani nie grzechocze. Wyposażenie odpowiada współczesnym standardom. Tylko zużycie prądu – 115 watów w trybie normalnej pracy – jest trochę za wysokie.

+ bardzo równomierne podświetlenie

+ świetny dźwięk

– niedociągnięcia przy materiałach SD

– wysokie zużycie prądu

Panasonic TX-L42DTW60 (około 4360 zł) – Dla miłośników nagrywania

Obok prawie powszechnych już funkcji, jak zintegrowany WLAN, nagrywanie USB, przeglądarka i odtwarzacz multimedialny, 42-calowy telewizor Panasonic oferuje jeszcze jeden mocny atut: podwójny tuner satelitarny, który pozwala nagrywać jeden program i równocześnie oglądać drugi. Ta funkcja dotyczy – inaczej niż w przypadku sklasyfikowanego na miejscu szóstym 40-calowego Samsunga – dzięki dwójce slotów CI+ również telewizji płatnej. Panasonic montuje także czytnik kart SD. Telewizorem można sterować za pomocą głosu i gestów. Jakości obrazu prawie nic nie sposób zarzucić: treści HD są na ekranie żywe i ostre. Telewizja w rozdzielczości PAL czasami niedomaga, co ujawnia się poprzez nieostrość w ruchu. Obraz trójwymiarowy jest przekonujący dzięki niewielkiemu crosstalkowi, kontrastowemu wyświetlaniu i pięknej plastyczności.

+ podwójny tuner DVB-S

+ sterowanie głosem i gestami

– niewielkie wady przy odtwarzaniu SD

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.