Zamienię Galaxy S5 na samochód – Ty też widziałeś ten spam?

Zauważyłeś, że Twoi znajomi polubili na Facebooku odnośnik do ogłoszenia o sprzedaży najnowszego modelu Samsung Galaxy? Z ciekawości kliknąłeś zdjęcie, a następnie zaakceptowałeś politykę ciasteczek na stronie z ogłoszeniem? Jeśli odpowiedź na ostatnie pytanie brzmi twierdząco oznacza to, że dodałeś do swojego profilu na Facebooku odnośnik do spamu, a Twoi znajomi wkrótce mogą przez Ciebie wpaść w tę samą pułapkę.

Kamil Sadkowski z firmy ESET podkreśla, że to nie pierwszy i z pewnością nie ostatni przypadek spamu w serwisie społecznościowym Facebook. Kliknięcie w dość zabawne w treści ogłoszenie (o sprzedaży Samsunga Galaxy S5 lub zamianie na samochód) sprawia, że użytkownik trafia na stronę, która rzekomo agreguje różnego typu ogłoszenia. Wystarczy tylko zaakceptować okno z informacją o ciasteczkach i gotowe – treść ogłoszenia jest widoczna dla internauty, a na jego facebookowej osi czasu automatycznie publikowana jest treść spamu, przez co profil użytkownika staje się tablicą reklamującą wspomnianą pułapkę.

Co zrobić by pozbyć się niechcianego ogłoszenia ze swojego profilu? W serwisie Facebook kliknij nazwę swojego konta, a następnie w „Ostatnia aktywność”, odszukaj opisywane ogłoszenie sprzedaży smartfona, kliknij krzyżyk i wybierz „nie lubię”. Kamil Sadkowski z firmy ESET radzi wszystkim, którzy zauważą na profilach swoich znajomych podejrzany link, aby poinformować ich o swoim odkryciu. Im szybciej ofiara dowie się o odnośniku, tym większe prawdopodobieństwo, że w pułapkę nie wpadną kolejne osoby.

Omawianą pułapkę identyfikuje skaner ESET Social Media Scanner. Z aplikacji można skorzystać bezpłatnie, wyszukując ją wcześniej na Facebooku.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.