Anonymous OS w wersji 1.0 właśnie ujrzał światło dzienne

System operacyjny Anonymous OS tworzony jest od pięciu lat przez grupę The Amnesiac Incognitivo Live System (TAILS). Oprogramowanie ma zapewniać całkowitą anonimowość w Sieci i od dzisiaj dostępne jest w wersji 1.0.

„Wersja 1.0 to bardzo ważny kamień milowy. Ten numer oznacza, że nasz projekt jest już w pełni dojrzały” – możemy przeczytać w oficjalnym oświadczeniu grupy TAILS, pod którym nikt nie podpisał się z imienia i nazwiska. Twórcy odpowiedzialni za Anonymous OS są rzecz jasna anonimowi.

Pierwsza stabilna wersja została udostępniona publicznie 23 lipca 2009 roku. Wtedy jeszcze system nazywał się Amnesia i pozostawiał wiele do życzenia, jeśli chodzi o funkcjonalność i stabilność. Wersja 1.0 to 36-ta, stabilna wersja systemu.

System ma już swoich oddanych fanów, czy może raczej „ewangelistów”. Przypomnijmy, że to właśnie z Anonymous OS korzystali Edward Snowden, dziennikarz Glenn Greenwald i reżyser Laura Poitras. Trio posługiwało się Anon OS’em, aby swobodnie wymieniać się informacjami na temat udostępnionych przez Snowdena dokumentów NSA.

System można zbootować bez konieczności instalowania go na naszym twardym dysku. Oprócz braku jakichkolwiek narzędzi śledzących nasze poczyniania w Sieci, Anonymous OS wyposażony jest również w cały pakiet „anonimowych” aplikacji – komunikator, klient poczty e-mail, pakiet biurowy i przeglądarkę internetową, która łączy się z siecią Tor.

Sam system prawie na pewno nigdy nie trafi do tzw „mainstreamu”, jednak dobrze jest wiedzieć, że ktoś gdzieś na świecie ma czas i chęci na tworzenie systemu, który dba o naszą anonimowość w Sieci. Nigdy nie wiadomo, kiedy coś takiego może się przydać.

0
Źródło: CNET
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.