Apple i Google kończą patentową wojnę!

I... zaczynają współpracę. Oby tak dalej!

Tak naprawdę można też mówić o porozumieniu między markami Apple i Motorola. Wprawdzie tę ostatnią markę odkupiło kilka miesięcy temu Lenovo, lecz Google pozostało właścicielem większości patentów należących do tej firmy (Lenovo dostało tylko 2000 z nich). Teraz, jako właściciel pozostałych patentów, Google podpisało porozumienie z firmą Apple.

Nie mówi ono jednak wprost o wzajemnym oferowaniu sobie bezpłatnych licencji patentowych na rozwiązania technologiczne, do których prawa mają obie firmy. W porozumieniu jest za to mowa o „wspólnej pracy w wybranych obszarach na rzecz przeprowadzenia reform patentowych”. Żadna ze stron nie ujawniła, co to dokładnie oznacza, jednak w praktyce możemy spodziewać się końca patentowej wojenki i wzajemnego „trollowania” wybranych rozwiązań technicznych.

Obie firmy nie ujawniły też, co skłoniło je do podjęcia tego kroku, jednak gdy nie wiadomo o co chodzi, to pewnie jak zwykle chodzi o pieniądze. Ktoś rozsądny policzył pewnie, że zamiast walczyć z użyciem patentów, znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest porozumienie i współpraca na pewnych obszarach. Dla nas, użytkowników, to bardzo dobra informacja – jeśli rywalizacja z sal sądowych przeniesie się na pole jak najlepszych, nowocześniejszych i bardziej dopracowanych produktów, to wygramy na tym właśnie my.

Warto przypomnieć, że niedawno informowaliśmy chociażby o podobnym końcu patentowej rywalizacji między firmami Google i Samsung. Ogólnie – podoba nam się ta tendencja!

Zdjęcie ściskających się dłoni pochodzi z serwisu Shutterstock.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News