Do routerów produkowanych w USA, NSA dorzuca swój podsłuch

Stany Zjednoczone od lat ostrzegają przed kupowaniem routerów produkowanych w Chinach, gdyż zawierają one backdoory - narzędzia, które pozwalają na podsłuchiwanie całego ruchu sieciowego przechodzącego przez chiński router. Okazuje się, że amerykański rząd robi to samo...

Propaganda w Stanach okazała się tak skuteczna, że chiński producent sprzętu Huawei zdecydował się na opuszczenie tamtejszego rynku. Ren Zhengfei – prezes i założyciel firmy powiedział, że jeśli Huawei ma przyczynić się do pogorszenia stosunków pomiędzy Chinami i USA, to pozostawanie na amerykańskim rynku nie jest tego warte. Warto też dodać, że nikt nigdy nie przedstawił żadnych obciążających dowodów przeciwko Huawei.

W przypadku amerykańskich producentów sprzętu sieciowego – routerów, modemów, serwerów, etc, sytuacja jest nieco inna. W swojej książce pt. No Place To Hide (Brak Kryjówki), Glenn Greenwald przedstawia bardzo ciekawy raport amerykańskiej Agencji Bezpiczeństwa Narodowego z 2010 roku, z którego wynika, że agencja jest w stanie wejść w posiadanie dowolnego urządzenia do komunikacji sieciowej wyprodukowanego w Stanach, zainstalować na nim swoje narzędzia szpiegowskie, wsadzić je z powrotem do opakowania producenta i wysłać do sklepu/końcowego odbiorcy.

Ciekawe jak na te doniesienia zareagują Chińćzycy? Może w ramach walki o swobody obywatelskie Amerykanów, Huawei powróci na tamtejszy rynek?

0
Źródło: guardian
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.