HP zwolni 16000 pracowników

Sytuacja nie wygląda zbyt dobrze.

W tym samym czasie, w którym pozycję CEO w HP objęła Meg Whitman, firma ze smutkiem zmuszona była zwolnić ponad 30 000 ludzi. Jak się okazuje to nie koniec. Następna fala zwolnień dotknie do 16000 stanowisk w HP. To aż 5% wszystkich zatrudnionych – przypomnijmy bowiem, że w HP pracuje obecnie ok. 320000 ludzi.

Komunikat o zwolnieniach został opublikowany podczas omawiania sytuacji finansowej w drugim kwartale tego roku. HP odnotowało co prawda wyższy dochód, jednak nadal boryka się ze spadkiem sprzedaży. Jeśli chodzi o produkty i konkretniejsze dane, to jedynym wzrostem mogą pochwalić się komputery PC produkcji HP – ich sprzedaż wzrosła o 7%. Niestety reszta produktów zanotowała spadki: oprogramowanie o 4%, serwery i usługi sieciowe dla firmy o 2%, urządzenia peryferyjne o 4%.

Firma uzyskała też mniejszy dochód niż zakładano – zamiast 27,4 miliarda dolarów, HP zarobiło „tylko” 27,3 miliarda (100 milionów dolarów mniej). Zysk netto to 1,27 miliarda dolarów. Nic nie wskazuje na to, aby kondycja firmy miałaby się poprawić w najbliższej przyszłości.