Nikon 1 S2: szybki jak Uzi, za śmiesznie niską cenę

S2 to już trzeci bezlusterkowiec z rodziny Nikon 1 zaprezentowany w ostatnich miesiącach. Wygląda na to, że japoński producent naprawdę poważnie traktuje rozwój swojego systemu niewielkich aparatów z wymienną optyką.

Na początek mała retrospekcja. W połowie marca pisaliśmy o Nikonie 1 V3, aktualnym „okręcie flagowym” całej rodziny. W połowie kwietnia światu objawił się Nikon 1 J4, równie szybki, ale jednak prostszy model. Teraz mamy połowię maja, a Japończycy ogłosili kolejną premierę aparatu z rodziny Nikon 1 – modelu S2.

To z założenia najprostszy i najtańszy aparat z całej serii, ale nie znaczy to, że jakoś znacząco odbiega od zaprezentowanych niedawno kuzynów. Wykorzystuje wprawdzie matrycę CMOS typu 1″ (13,1×8,8 mm) o mniejszej rozdzielczości (14 mln pikseli zamiast 18 mln), ale jest równie szybki pod względem ustawiania ostrości i zdjęć seryjnych rejestrowanych z wydajnością karabinu maszynowego.

Za szybkie ustawianie ostrości odpowiada hybrydowy autofokus, natomiast zdjęcia seryjne w pełnej rozdzielczości z częstotliwością aż 20 kl./s to w dużej mierze zasługa wydajnego procesora obrazu Expeed 4A. Warto dodać, że imponująco prezentują się także kwestie związane z rejestracją wideo: 60 kl./s w rozdzielczości Full HD lub nawet 120 kl./s w HD (720p), co pozwala na realizowanie filmów typu „slow motion”.

Aparat ma 3-calowy, nieruchomy ekran o rozdzielczości 460 tysięcy pikseli i w przeciwieństwie do modeli V3 i J4 nie został wyposażony w moduł Wi-Fi (ale jest opcjonalny adapter WU-1a). Dane zapisywane są na kartach MicroSD.

Nikon 1 S2 sprzedawany będzie w czterech odmianach kolorystycznych: białej, żółtej, czerwonej i czarnej. Polskie ceny aparatu nie zostały jeszcze podane, ale na rynku amerykańskim podstawowy zestaw (z obiektywem) ma kosztować 450 dolarów. W praktyce oznacza to, że po pewnym zadomowieniu się na rynku możemy się spodziewać, że Nikona 1 S2, systemowy aparat z wymienną optyką i dość dużą matrycą, da się kupić w Polsce za… mniej niż 1000 zł.

Wraz z Nikonem 1 S2 zadebiutowała obudowa podwodna WP-N3, pasująca do modeli S2 i J4, oraz lampa podwodna SB-N10.

Wraz z Nikonem 1 S2 zadebiutowała obudowa podwodna WP-N3, pasująca do modeli S2 i J4, oraz lampa podwodna SB-N10.

PS Podstawowa wersja Uzi oferuje szybkostrzelność na poziomie 600 strzałów na minutę, czyli… 10 na sekundę. Jednak już Mini Uzi oferuje 1200 strzałów na minutę (20 na sekundę) – dokładnie tyle, co Nikon 1 S2. Tytuł jest więc jak najbardziej uzasadniony… 😉

0
Źródło: Nikon
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.