Superkomputer IBM Watson pomoże nam w debatach i kłótniach

Brakuje wam argumentów? Bo jemu nie.

Najnowsza funkcja zaimplementowana przez IBM w swoim superkomputerze to zdolność debatowania. Oznacza to, że Watson potrafi wyszukać wszystkie (dostępne w Sieci i jego bazach danych) argumenty za i przeciw na dowolny temat i na ich podstawie zaprezentować mowę końcową.

Żeby lepiej zrozumieć jak działa Debater, polecam obejrzeć poniższe nagranie. Watsonowi zostaje zadany problem: czy brutalne gry wideo powinny być zabronione dla nieletnich? Po ok. 45 sekundach Watson przeskanował 4 miliony artykułów na Wikipedii – spośród nich wybrał 10 najbardziej trafnych tekstów. Następnie znalazł w nich zdania, w których autorzy podali argumenty za sprzedażą gier nieletnim, oraz te przeciwko temu procederowi. Na samym końcu, perfekcyjnie posłując się językiem angielskim zaprezentował wszystkie argumenty w swojej mowie końcowej.

Komputer nie potrafi zdecydować sam, czy gry powinno się sprzedawać, czy nie, jednak narzędzie, które jest w stanie błyskawicznie zebrać informacje na dowolny temat i przedstawić je w tak przejrzysty sposób z pewnością przyda się ludziom. Ja na przykład chciałbym zobaczyć Watsona, który moderowałby debaty polityków.

Demonstracja funkcji Debater zaczyna się mniej więcej w 45:25: