Kim Dotcom uruchamia serwis z muzyką w bezstratnym formacie FLAC

Ciężko tak naprawdę podać datę oficjalnego uruchomienia tego serwisu. Projekt jest zapowiadany i rozwijany już od kilku lat, a w styczniu tego roku miało miejsce jego "wstępne uruchomienie". Teraz z kolei Dotcom mówi o "pełnym uruchomieniu" serwisu Baboom, więc możemy przyjąć, że to ostatnie wydarzenie będzie najbardziej oficjalne i najważniejsze.

Dodajmy, że dalej nie jest znana data tego „pełnego uruchomienia” serwisu Baboom, wiemy tylko, że nastąpi to jeszcze w tym roku. Na stronie Baboom.com możemy jednak przyjrzeć się, jak wygląda częściowo funkcjonalne demo, w którym – co dla niektórych może być pewnym zaskoczeniem – swoje albumy muzyczne udostępnił… Kim Dotcom.

Model biznesowy serwisu opiera się z jednej strony na udostępnianiu muzyki całkowicie za darmo, na dodatek w bezstratnym formacie kompresji FLAC. Zyskuje on coraz większą popularność, o czym świadczy między innymi olbrzymi sukces sprzedażowy odtwarzacza muzycznego Pono. Niewątpliwie jest miejsce na rynku na tego typu serwis i dlatego projekt Dotcoma może okazać się wielkim sukcesem.

Oczywiście z drugiej strony Kim Dotcom nie zamierza zapominać o artystach tworzących muzykę. Mają oni być wynagradzani poprzez udział w zyskach ze sprzedaży reklam. Warto dodać, że będzie to bardzo poważny udział – na funkcjonowanie serwisu pobierane będzie zaledwie 10 procent wpływów z reklam, a pozostałe 90 procent trafi do muzyków! Równocześnie – w przypadku tych odbiorców, którzy będą chcieli otrzymać treść całkowicie pozbawioną reklam – będzie też możliwość kupowania muzyki.

Skoro muzyka dostępna będzie jednak generalnie za darmo i to na dodatek w bardzo dobrej jakości, Baboom może się okazać gwoździem do trumny muzycznego piractwa. Jedynym warunkiem będzie korzystanie z wydajnego połączenia internetowego, ponieważ pliki dźwiękowe zapisane w formacie FLAC mają dość dużą objętość. Na szczęście oprócz słuchania online będzie również możliwość ściągnięcia plików w tym formacie na dowolny nośnik pamięci i odsłuchiwanie ich później w trybie offline.

Ale Baboom może wykończyć nie tylko piractwo. Równocześnie – jeśli projekt się sprawdzi – serwis Dotcoma uderzy po kieszeni wielkie wytwórnie muzyczne. Po prostu przestaną być potrzebne, ponieważ Baboom zaoferuje twórcom możliwość dotarcia z muzyką bezpośrednio do odbiorców i to w jakości, która będzie satysfakcjonująca dla obu stron.

Cóż, teraz pozostaje nam liczyć na to, że jak największa grupa artystów zaryzykuje i przyłączy się do Kima Dotcoma. Trzymamy kciuki!

0
Źródło: torrentfreak.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.