Nvidia mocno wycofuje się z rynku tabletów i smartfonów

Ta informacja zasmuci wszystkich, którzy czekali na niezwykle wydajne smartfony i tablety, na dodatek licząc na to, że będą one przystępne cenowo. Ale nie traćmy nadziei...

Chyba wszyscy pamiętamy jeszcze, jakim zaskoczeniem była premiera układu Nvidia Tegra K1. Procesor wyposażony w 192 rdzenie, architektura znana z najwydajniejszych kart graficznych. Nic dziwnego, że już w pierwszych, nieoficjalnych wynikach testów porównawczych Tegra K1 zamiatała konkurencją podłogę. Wydawało się, że to mobilny procesor z przyszłości, który jakimś cudem już teraz będzie wchodził na rynek.

Tylko że z tym „wchodzeniem” coś chyba poszło nie tak. Miesiąc temu pojawił się wprawdzie Xiaomi Mi Pad, czyli pierwszy tablet z układem Tegra K1, ale poza tym nie widać jakiegoś pospolitego ruszenia producentów wyrywających sobie możliwość skorzystania z tego chipu. Największą porażką okazał się przy tym rynek smartfonów – na razie nie został zapowiedziany żaden model, który bazowałby na mobilnym procesorze Nvidii.

Prezes tej firmy, Jen Hsun Huang, wini za ten stan rzeczy konkurencję ze strony firm MediaTek i Qualcomm, które narzuciły (zwłaszcza na rynku smartfonów) bardzo agresywną politykę cenową. Dlatego – jak zapowiada pan Huang – Nvidia skupi się na rynku motoryzacyjnym i rynku urządzeń dla graczy, bo tam marże są zdecydowanie wyższe.

Nvidia Tegra K1 w wersji przeznaczonej dla zastosowań samochodowych.

Nvidia Tegra K1 w wersji przeznaczonej dla zastosowań samochodowych.

Na szczęście mimo wszystko Nvidia nie planuje całkowitego porzucenia rynku urządzeń mobilnych. „Z góry upatrzoną pozycją”, na którą się wycofuje, będą oczywiście urządzenia przeznaczone dla graczy i osób szukających maksymalnej wydajności (co oznacza, że wątek Shield’a nie został jeszcze zamknięty). Pozostanie na tym przyczółku i być może za jakiś czas znów spróbuje podbić mobilny rynek za pomocą nowych, tańszych i mniej „prądożernych” rozwiązań. Nie traćmy nadziei.

0
Źródło: vr-zone.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.