Polacy ponownie mistrzami Świata w budowie marsjańskich łazików

Zespół studentów z Politechniki Białostockiej po raz kolejny udowodnił, że ich konstrukcje nie mają sobie równych. Ich łazik - Hyperion 2 obronił tytuł sprzed roku. Trzecie miejsce również przypadło Polakom - zajęła je drużyna Legendary Rover Team z Rzesowa.

Drużyna Hyperion 2 z Politechniki Białostockiej zakończyła właśnie swój udział w zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. Studenci z Białegostoku ponownie zajęli pierwsze miejsce, udowadniając, że ich łazik Hyperion 2 jest najlepszy na Świecie.

Zawody odbyły się na pustyni Utah, w tym roku startowała w nich rekordowa liczba drużyn – aż 28 zespołów z całego świata walczyło o miejsce na podium. Przez trzy dni studenci zmagali się ze skomplikowanymi zadaniami – poszukiwanie śladów życia w próbkach gleby, poszukiwanie zaginionych astronautów, czy rozpoznawanie terenu. Hyperion 2 zdeklasował konkurencję, osiągając najwyższy wynik: 493 punkty na 500 możliwych. To już trzeci raz, kiedy drużyna z Białegostoku zajęła pierwsze miejsce w URC – po raz pierwszy zdobyli je w 2011 roku, dzięki łazikowi Magma 2, następnie w 2013 powtórzyli ten wyczyn za pomocą łazika Hyperion.

Hyperion 2 nie był jedyną polską konstrukcją, która stanęła na podium. Trzecie miejsce również przypadło Polakom – zdobyła je drużyna studentów z Politechniki Rzeszowskiej i ich łazik Legendary 2. Mamy nadzieję, że to dopiero początek ogromnej kariery naszych polskich inżynierów.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.