Polacy ponownie mistrzami Świata w budowie marsjańskich łazików

Zespół studentów z Politechniki Białostockiej po raz kolejny udowodnił, że ich konstrukcje nie mają sobie równych. Ich łazik - Hyperion 2 obronił tytuł sprzed roku. Trzecie miejsce również przypadło Polakom - zajęła je drużyna Legendary Rover Team z Rzesowa.

Drużyna Hyperion 2 z Politechniki Białostockiej zakończyła właśnie swój udział w zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. Studenci z Białegostoku ponownie zajęli pierwsze miejsce, udowadniając, że ich łazik Hyperion 2 jest najlepszy na Świecie.

Zawody odbyły się na pustyni Utah, w tym roku startowała w nich rekordowa liczba drużyn – aż 28 zespołów z całego świata walczyło o miejsce na podium. Przez trzy dni studenci zmagali się ze skomplikowanymi zadaniami – poszukiwanie śladów życia w próbkach gleby, poszukiwanie zaginionych astronautów, czy rozpoznawanie terenu. Hyperion 2 zdeklasował konkurencję, osiągając najwyższy wynik: 493 punkty na 500 możliwych. To już trzeci raz, kiedy drużyna z Białegostoku zajęła pierwsze miejsce w URC – po raz pierwszy zdobyli je w 2011 roku, dzięki łazikowi Magma 2, następnie w 2013 powtórzyli ten wyczyn za pomocą łazika Hyperion.

Hyperion 2 nie był jedyną polską konstrukcją, która stanęła na podium. Trzecie miejsce również przypadło Polakom – zdobyła je drużyna studentów z Politechniki Rzeszowskiej i ich łazik Legendary 2. Mamy nadzieję, że to dopiero początek ogromnej kariery naszych polskich inżynierów.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.