TEST: HTC Desire 816

TEST: HTC Desire 816

HTC Desire to smartfon ze średniej półki z ekranem w rozmiarze XXL. Panel LCD ma przekątną 5,5″ i rozdzielczość HD, która, choć jest relatywnie niska, zapewnia odpowiednią ostrość obrazu. W laboratorium ekran Desire 816 wykazał się dużą jasnością, przyzwoitym poziomem kontrastu i dobrym pokryciem przestrzeni barw RGB.

Pierwsze wrażenie i jakość wykonania

Duży wyświetlacz wymaga dużej obudowy: mierząc 156 x 79 x 8 mm, Desire 816 jest bardzo długi i szeroki, ale za to ergonomicznie płaski. Obudowa dobrze leży w dłoni. Mniej przypadły nam do gustu poliwęglanowe “plecki”, które odbijają światło i szybko łapią tłuste ślady. Plastikowe zatyczki slotów karty SIM oraz karty pamięci wyglądają tanio i nieciekawie.

Dobry aparat

Bardziej zadowalająca jest kamerka wbudowana w smartfon. Zamiast modelu z technologią Ultrapixel znanego z flagowego HTC One, mamy tu klasyczną matrycę o rozdzielczości 13 megapikseli. W świetle dziennym rejestruje ona ostre i naturalnie wyglądające zdjęcia, a przy sztucznym świetle nie jest o wiele gorzej. W pojedynczych przypadkach aparat niepoprawnie ustawia balans bieli, przez co na fotografiach pojawiają się żółte przebarwienia – można jednak usunąć je podczas późniejszej obróbki. Nawet kiedy światła jest mało, ekspozycja jest równomierna, a poziom szumu utrzymuje się pod kontrolą. W nocy kadr oświetla dioda LEC pełniąca funkcję lampy błyskowej, jednak zdjęcia zrobione z jej użyciem są nieostre, a często również prześwietlone w centralnych partiach.

Pamięć i komunikacja

Zarejestrowane zdjęcia są zapisywane w pamięci wewnętrznej o pojemności 8 GB. Połowę zajmuje jednak goły system operacyjny, dlatego ciężko będzie obejść się bez dodatkowej karty microSD. Do wymiany danych z komputerem można wykorzystać złącze microUSB bądź interfejs Bluetooth 4.0. Oprócz tego mamy do dyspozycji moduł NFC, a także moduły LTE Cat 4, HSPA+ i WLAN-n do szybkiej komunikacji z Internetem.

Pojemna bateria

Na pochwałę zasługują wyniki pomiarów czasu pracy na baterii. Ogniwa o łącznej pojemności 2600 mAh umożliwiają prowadzenie rozmów telefonicznych przez ponad siedem godzin (przy nadawaniu z maksymalną mocą) lub surfowanie w Sieci przez przeszło osiem i pół godziny przy maksymalnej sile podświetlenia ekranu. Ponowne ładowanie baterii zajmuje jednak aż 3:20 h. Akustyka podczas rozmów jest przeciętna – czasami pojawia się denerwujący szum lub trzaski.

System operacyjny i wydajność

HTC Desire 816 jest fabrycznie wyposażony w Androida 4.4.2 z przygotowaną przez Tajwańskiego producenta nakładką Sense 6. Podobnie jak we flagowym One M8 możemy korzystać z appu Blinkfeed w czasie rzeczywistym agregującego wiadomości na wybrane tematy oraz powiadomienia z serwisów społecznościowych. System przez cały czas działa płynnie i bez błędów, choć na otwarcie rozbudowanego appu trzeba czasem poczekać dłuższą chwilę.

HTC Desire 816 – Podsumowanie

HTC Desire 816 oferuje dobry stosunek ceny do jakości. Porządny aparat, szybkie moduły bezprzewodowe, wydajny system operacyjny i pojemna bateria – wszystkie te cechy udało się połączyć w jednym urządzeniu. Gdyby nie obudowa z taniego plastiku, nie mielibyśmy żadnych zastrzeżeń.

Alternatywa: Samsung Galaxy Note 3 Neo

Samsung Galaxy Note 3 Neo to najmniejszy przedstawiciel rodziny popularnych phabletów rodem z Korei Południowej, współpracujący z rysikiem S Pen. Jest on wyposażony w ekran takiej samej wielkości, jak w HTC Desire 816, jednak wykonany w technologii AMOLED, zapewniającej wyższy kontrast i bardziej wyraziste kolory. Jakość wykonania obudowy jest wyższa, niż w przypadku HTC, a skóropodobna tylna pokrywa jest przyjemna w dotyku. Pamięć podręczna ma pojemność 12 GB, więc jest o połowę większa. Najważniejszą przewagą Note’a 3 Neo nad HTC Desire 816 jest jednak bardzo długi czas pracy na baterii – nawet do dwunastu godzin telefonowania. Samsung ma przyzwoitą kamerkę i pracuje pod kontrolą Androida 4.3 – producent zapowiedział już jego aktualizację do wersji 4.4.2. Ceny zaczynają się od ok. 1400 zł.

PLUSY:

pojemna bateria

aparat robi ostre zdjęcia o żywych kolorach

LTE Cat4, HSPA+, NFC, Bluetooth 4.0

MINUSY:

obudowa z taniego plastiku, niedopracowane pokrywy slotów

długi czas ładowania

Cena: ok. 1400 zł

Poniżej tabela prezentująca dane techniczne i wyniki testów.

System operacyjnyAndroid 4.4.2 z nakładką HTC Sense 6
Przekątna wyświetlacza [cale]5,5
Ocena ogólna [pkt.]91,3
Telefon i bateria [pkt.]92,7
Internet [pkt.]95,6
Multimedia [pkt.]86,9
Ergonomia [pkt.]89
Sklep z aplikacjami [pkt.]95,8
Dane techniczne
Sklep z aplikacjamiGoogle Play
Promieniowanie SAR [W/kg]0,26
Ciężar [g]160
Wymiary dł. x szer. x wys. [mm]156 x 79 x 8
Częstotliwość GSM (850/900/1800/1900 MHz)•/•/•/•
WLAN802.11g/b/n
EDGEtak
UMTS download speed [Mbps]42,2
UMTS upload speed [Mbps]5,8
Przeglądarka obsługująca FLASHnie
WideorozmowyWLAN i UMTS
Typ ekranu dotykowegoPojemnościowy
Multitouchtak
Reakcja ekranu na dotykbardzo dobra
Typ wyświetlaczaLCD
Rozdzielczość ekranu [piksele]720 x 1280
Liczba kolorów ekranu16777216
Nagrywanie głosutak
Profiletak
Push e-mailtak
E-mail: Exchangetak
Slot na kartę pamięciMicro SD
Wersja USB2.0
Standardowe złącze (micro USB)tak
Typ karty SIMNano SIM
Bluetooth4.0
Bluetooth A2DPtak
Rozdzielczość aparatu cyfrowego [MP]13,2
Minimalna odległość dla trybu macro aparatu [cm]6
Automatyczny fokustak
Rozdzielczość video [piksele]1080 x 1920
Formaty plików audioMP3, WMA, AAC
Wyjście słuchawkowe3,5 mm
Odtwarzacz wideotak
Radio FMtak
Nawigacja: odbiornik GPStak
Oprogramowanie do nawigacjipreinstalowane
Oprogramowanie do nawigacji: wersja pełniatak
Producent oprogramowania do nawigacjiMapy Google
AkcesoriaKabel USB, zestaw słuchawkowy, instrukcja obsługi na płycie CD lub karcie pamięci
Wyniki testów
Bateria: czas rozmowy [min]431
Bateria: czas surfowania [min]515
Bateria: czas ładowania [min]199
Refleksy na ekranie (kontrast) [:1]5,0
Jasność ekranu [cd/m2]420
Kontrast (szachownica) [:1]167
Odbiornik GPStak
Nawigacja GPS: time-to-fix [s]9
Prędkość USB (czas załadowania 100 MB muzyki z PC) [s]10

Więcej:HTC