Znamy młodych mistrzów internetu 2014!

Tegorocznymi zwycięzcami Net Masters Cup została drużyna Misiaczki z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Soli. Drugie i trzecie miejsce przypadły zespołom z Radomia i Krakowa. Wielki Finał Olimpiady Wiedzy o Internecie zakończył półroczne, kilkuetapowe zmagania ponad 10 tysięcy zawodników z całej Polski. Nagroda dla członków zwycięskiej drużyny to pełny pakiet opieki na studiach na kierunku informatycznym, w tym stypendium finansowe.

17 czerwca w Warszawie odbył się Wielki Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie Net Masters Cup, organizowanej przez Grupę Allegro, Netię i Cisco. W czasie Wielkiego Finału 22 drużyny z całej Polski, wyłonione w kilkuetapowych eliminacjach spośród 2526 drużyn zgłoszonych do konkursu, rozwiązywały zadania ułożone przez ekspertów z prestiżowych uczelni wyższych – partnerów Olimpiady. Zadania przekrojowo sprawdzały wiedzę uczestników dotyczącą takich zagadnień jak algorytmika i programowanie, bazy danych, bezpieczeństwo sieci i systemów, czy język programowania C, a także umiejętności praktyczne młodych informatyków. Jak podkreślają organizatorzy, to właśnie praktyczny aspekt zadań jest niezwykle istotny, gdyż sprawdza realne umiejętności, przydatne zarówno w późniejszej edukacji, jak i życiu zawodowym.

„Konsekwentnie od wielu lat wspieramy przedsięwzięcia promujące wśród młodych ludzi zdobywanie kompetencji z zakresu informatyki czy nowych technologii. Z jednej strony budowa społeczeństwa opartego na wiedzy, społeczeństwa cyfrowego, które jest priorytetem zarówno Unii Europejskiej, jak i naszej administracji publicznej, wymaga nie tylko szerokiego dostępu do najnowszych technologii, ale co ważniejsze – ludzi przygotowanych do tego, aby w pełni wykorzystywać szanse, jakie one stwarzają. To właśnie ci ludzie – dziś jeszcze bardzo młodzi – są jeszcze w szkołach, a wielu z nich jest na tej sali, co bardzo cieszy” — mówi Magdalena Gaj, Prezes UKE, która tradycyjnie już od lat sprawuje patronat nad konkursem.

Magdalena Gaj

Magdalena Gaj

„Ważne jest, aby informatyka czy telekomunikacja przestały być stereotypowo postrzegane jako dziedziny „męskie” , bo branże te potrzebują kobiet i co obserwujemy – stwarzają im doskonałe szanse rozwoju zawodowego. Dlatego organizatorzy już zapowiedzieli zmiany w formule konkursu, które będą zachęcały dziewczyny do aktywnego udziału w Net Masters Cup oraz większej aktywności na rynku IT” — dodaje.

Nowa Sól, Radom i Kraków na podium
Drużyna Misiaczki

Drużyna Misiaczki

Zwycięzcą Olimpiady

została drużyna Misiaczki z Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych „Elektryk” w Nowej Soli w składzie: Michał Idzikowski, Maciej Suszko i Igor Koropiecki pod opieką Moniki Kuś.

Drużyna Bug Busters

Drużyna Bug Busters

Drugie miejsce

zajęła drużyna Bug Busters z VI Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu: Marcin Małecki, Norbert Marchewka i Jarosław Węgliński pod opieką Rafała Błędowskiego.

Drużyna ZOMFG

Drużyna ZOMFG

Trzecie miejsce

przypadło zespołowi ZOMFG z V Liceum Ogólnokształcącego z Krakowa w składzie: Michał Glapa, Jakub Łabaj i Dominik Bartosik pod opieką Andrzeja Dyrka.

„Tegoroczne wyniki wyraźnie pokazują, że nieważne skąd się jest, jeśli ma się dostęp do internetu, zyskuje się takie same szanse jak inni” – mówi Marta Pietranik-Pacuła, koordynator Olimpiady.

„Cieszy nas wysoki poziom konkursu, o który dbają uczelnie partnerskie. Polska potrzebuje wielu dobrych informatyków, a takich właśnie co roku gromadzi Net Masters Cup” — dodaje.

Od lewej: Magdalena Gaj, Tom Ruhan, Małgorzata Olszewska.

Od lewej: Magdalena Gaj, Tom Ruhan, Małgorzata Olszewska.

Jak wspomniała podczas rozpoczęcia Olimpiady Małgorzata Olszewska, Podsekretarz stanu w MAC: ”

To niezwykłe patrzeć dzisiaj na tylu bardzo młodych ludzi, którzy z taką pasją interesują się nowymi technologiami. Olimpiady takie jak ta są niewątpliwą szansą dla wszystkich, którzy swoje pasje i marzenia mogą przekuć w życiowy sukces. Co warte podkreślenia – zadania, z którymi będziecie dzisiaj się zmagać, z pewnością stanowiłyby nie lada problem dla wielu ekspertów z branży. Tym bardziej jestem pod wrażeniem bardzo wysokiego poziomu, jaki wszyscy reprezentujecie”.

I dodała: ”

Warto również zwrócić uwagę, że ostatnie dane Komisji Europejskiej pokazują, że zapotrzebowanie na specjalistów z branży ICT stale rośnie, a Europa może borykać się z poważnym niedoborem pracowników w tej branży. Życząc Wam wszystkim powodzenia, serdecznie gratuluję dotychczasowych sukcesów. Osiągnęliście naprawdę wiele i jestem przekonana, że to dopiero początek Waszej kariery.”

Członkowie zwycięskiej drużyny otrzymali nagrody rzeczowe oraz pakiet pełnej opieki podczas nauki na uczelni wyższej na kierunku informatycznym: stypendium finansowe w wysokości 5000 złotych za semestr, staż w Grupie Allegro, wejściówki na prestiżowe konferencje naukowe, warsztaty i wsparcie merytoryczne. Nagrodzone zostały również drużyny, które zajęły drugie i trzecie miejsce – ich członkowie i opiekunowie otrzymali nagrody rzeczowe. Wszyscy laureaci otrzymali także prenumeratę magazynu CHIP.

Największy konkurs w Polsce

Co roku Net Masters Cup angażuje tysiące młodych pasjonatów internetu z całej Polski. W konkursie mogą uczestniczyć trzyosobowe zespoły ze szkół ponadgimnazjalnych pod opieką nauczyciela prowadzącego. To największe przedsięwzięcie naukowo-rozrywkowe dla młodzieży w Polsce i jedno z największych w Europie. W eliminacjach wszystkich dotychczasowych edycji Olimpiady udział wzięło ok. 200 tys. uczestników. Łącznie w olimpiadach wystartowało ponad 28 tysięcy drużyn, co daje wynik kilkuset tysięcy uczestników!

Partnerzy i patroni Olimpiady

Organizatorami konkursu są Netia, Grupa Allegro oraz Cisco.

Za ułożenie zadań konkursowych odpowiada aż 11 renomowanych, wiodących w rankingach, uczelni:

Katedra Informatyki (Wydziału IEiT) Akademii Górniczo-Hutniczej, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Politechniki: Białostocka, Łódzka, Poznańska, Śląska, Warszawska, Wrocławska, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nad poziomem merytorycznym czuwają także: Polskie Towarzystwo Informatyczne oraz Naukowe Towarzystwo Informatyki Ekonomicznej.

Net Masters Cup został objęty Honorowym Patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Patronat medialny nad wydarzeniem objął m.in. magazyn komputerowy CHIP i serwis CHIP.pl

Więcej informacji o Olimpiadzie można znaleźć na stronie www.netmasterscup.pl

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.