3DTouch: poznajcie następcę myszki komputerowej!

Funkcjonalność standardowego gryzonia w połączeniu z obsługą gestów.

3DTouch to projekt inteligentnego naparstka, który działa w oparciu o trzy czujniki 3D: akcelerometr, magnetometr i żyroskop. Zakładając go na palec będziemy mogli komunikować się z komputerem przy pomocy różnego rodzaju gestów, które przydadzą się zwłaszcza w programach czy grach trójwymiarowych. Podobne rozwiązania widzieliśmy już jednak w opaskach czy pierścieniach, dlatego naukowcy Anh Nguyen i Amy Banic z Wydziału Informatyki Uniwersytetu w Wyoming w USA postanowili pójść o krok dalej.

Urządzenie zostało ponadto wyposażone w optyczny czujnik, znany ze standardowych myszek, dzięki któremu będziemy mogli używać naparstka po płaskiej powierzchni, pionowej (rys.a) lub poziomej (rys.b). Technologia rozpoznaje także pojedyncze i podwójne kliknięcia. By zwiększyć doznania możliwe jest także wykorzystanie pary inteligentnych naparstków.

Na razie jednak urządzenie jest w fazie prototypu i wygląda tak jak na materiale wideo. 3DTouch podłączone jest kablowo do kontrolera Arduino, który przesyła dane to komputera. W finalnej wersji jednak „naparstek” ma być bezprzewodowy. Czy uda mu się wyprzeć myszkę z rynku? To już zależy nie tylko od samej ceny, ale przede wszystkim od wygody użytkownika i integracji z oprogramowaniem.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News