Dla NSA użytkownicy Linuxa to… ekstremiści

Redaktorzy z niemieckiego serwisu Tagesschau odkryli kolejną, szokującą praktykę amerykańskiego NSA. Tym razem chodzi o klasyfikację niektórych internautów jako... ekstremistów.

Już wcześniej wiedzieliśmy, że NSA monitoruje większość ruchu internetowego w poszukiwaniu terrorystów, ekstremistów, spisków mających na celu obalenie rządu i tym podobnych. Program NSA odpowiedzialny za „skanowanie” Sieci nazywa się XKEYSCORE. XKEYSCORE oznacza niektóre tematy, bądź materiały jako treści podwyższonego ryzyka – czyli takie, którymi całkiem możliwe, że zainteresuje się jedna z grup terrorystycznych, lub do bólu uogólniając „jacyś źli ludzie”. Jeśli program NSA wykryje takie treści, zostają one specjalnie oznaczone i znacznie częściej monitorowane.

Tym sposobem jedno z największych for zrzeszających użytkowników Linuxa zostało oznaczone jako „ekstremistyczne”. Na pierwszy rzut oka wydaje się to po prostu absurdalną decyzją. Jednak jak spekuluje Tagesschau, w monitorowaniu forum linuksiarzy może być pewien sens. Użytkownicy Linuxa mają (średnio) wyższą wiedzę komputerową niż „zwykły internauta”, wiedzą też jak pozostać anonimowym w Sieci – Tagesschau sugeruje, że być może dla tego są monitorowani. Redakcja samego portalu Linxujournal uważa, że głównym powodem są poradniki o korzystaniu z Sieci TOR i to właśnie przez nie forum trafiło na listę stron podwyższonego ryzyka.

0
Źródło: linuxjournal
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.