Francja delegalizuje darmowe wysyłki książek. Amazon odpowiada genialnym posunięciem

Wczoraj we Francji weszła w życie nowa ustawa, która zakazuje internetowym księgarniom oferowania swoim klientom darmowej wysyłki książek oraz sprzedawania tytułów po zbyt niskich cenach. Na nowej ustawie najwięcej traci Amazon.

Cel nowej ustawy jest szczytny. Chodzi o ochronę małych, lokalnych księgarni przed dużymi sieciami, które są w stanie zaproponować klientom o wiele lepsze ceny. Prawo, które obowiązuje we Francji od 1981 roku zabrania przeceny książek o więcej niż 5% względem ceny okładkowej – jednak internetu, sieciowe sklepy „obchodzą” te przepisy oferując na przykład bezpłatną wysyłkę. Największym sklepem, który wysyła książki za darmo jest oczywiście Amazon – dlatego też ustawa, która weszła w życie wczoraj dość szybko została nazwa przez media ustawą „anty-amazonową”.

Od wczoraj internetowe sklepy nie mogą zaoferować darmowej wysyłki książek francuskim klientom. Ustawa, która tego zabrania powstawała kilka miesięcy, wymagała wielu rozmów w kuluarach i stanowi wielkie osiągnięcie francuskiego rządu. Co zrobił Amazon? Francuski oddział giganta poinformował dzisiaj, że w związku z nowym prawem zabraniającym darmowych wysyłek, od dzisiaj za wysyłkę książek Francuzi będą musieli zapłacić…

1 eurocenta

.

Ciekawe jak na nową politykę Amazonu zareagują francuscy politycy.

0
Źródło: VentureBeat
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.