Klienci PKO BP znowu na celowniku cyberprzestępców

Laboratorium antywirusowe firmy Eset ostrzega przed falą wiadomości phishingowych, których celem są klienci największego banku w Polsce - PKO BP. Pułapka ma za zadanie przychwycenie danych, niezbędnych do logowania w serwisie iPKO oraz jednorazowych kodów, które służą do autoryzacji przelewów z rachunków bankowych klientów PKO BP.

Kamil Sadkowski z firmy Eset podkreśla, że pierwsze wiadomości phishingowe laboratorium antywirusowe Eset przechwyciło przedwczoraj. Pułapki te, mimo że zawierały logotyp iPKO, były przygotowane niechlujnie – nie zawierały polskich znaków diakrytycznych. Kolejna fala wiadomości phishingowych została przechwycona przez Eset wczoraj około południa. Tym razem twórca pułapki zadbał o to, by treść wiadomości nie budziła podejrzeń odbiorcy.

Treść przechwyconej wiadomości phishingowej sugeruje odbiorcy, że w serwisie iPKO czeka na niego wiadomość, którą można odczytać po zalogowaniu się do swojego rachunku bankowego. Kliknięcie w odnośnik umieszczony w mailu przekierowuje internautę do strony, która do złudzenia przypomina prawdziwy serwis iPKO – fałszywa strona wyświetla nawet ostrzeżenie o fałszywych wiadomościach e-mail, zawierających opisywaną pułapkę. Wątpliwości czujnego internauty z pewnością wzbudzi adres WWW, inny od tego, pod którym widniej prawdziwy serwis iPKO. Fałszywa strona nie szyfruje również połączenia z bankiem (w przeglądarce nie wyświetla się popularna ikona kłódki). Po podaniu wszystkich danych, o które poprosi fałszywy serwis strona automatycznie przekierowuje internautę do prawdziwej witryny iPKO, a dokładnie do ekranu logowania się do rachunku bankowego.

Jeśli klient PKO BP uwierzy treści otrzymanej wiadomości, kliknie odnośnik zawarty w mailu z pułapką i na fałszywej stronie poda dane logowania do iPKO, a także jednorazowe kody, zabezpieczające przelewy zlecane z rachunku użytkownika, ryzykuje utratę środków zgromadzonych na jego rachunku bankowym — mówi Kamil Sadkowski z firmy Eset.

Bank PKO BP został poinformowany o opisywanej wyżej próbie phishingu.

0
Źródło: ESET
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.