Znacznie bezpieczniejsze przejście dla pieszych

Smart Crosswalk to przejście dla pieszych (tak zwana zebra), które świeci na biało w czasie ograniczonej widoczności. Ale to jeszcze nie wszystko!

Najciekawszym elementem tego projektu są bowiem wbudowane czujniki nacisku, zmieniające światło pasów z białego na czerwone w momencie, w którym na przejście wejdzie pieszy. Taka zmiana z pewnością będzie świetnie widoczna – efekt będzie porównywalny (lecz zapewne nawet większy) do tego, który stał za wprowadzeniem do samochodów dodatkowego, trzeciego światła sygnalizującego hamowanie.

Projekt „mądrego przejścia dla pieszych” jest przy tym całkiem nieźle dopracowany również w innych szczegółach. Jego pomysłodawca – Aleksiej Chugunnikow – zaproponował między innymi dokładną konstrukcję poszczególnych pasów (m.in. metalowy profil wzmacniający, panel rozpraszający światło, panel z diodami), jak i alternatywne źródła ich zasilania. Do wyboru byłaby m.in. sieć miejska oraz dodatkowe mechanizmy, zmieniające energię kinetyczną w energię elektryczną.

Oczywiście na razie „Smart Crosswalk” to niestety tylko pomysł, który – przynajmniej moim zdaniem – świetnie sprawdziłby się wszędzie tam, gdzie instalacja normalnej sygnalizacji świetlnej nie ma sensu (np. piesi pojawiają się zbyt rzadko). Wiadomo, że wykonanie tego typu przejścia dla pieszych wiązałoby się z rozwiązaniem kilku problemów technicznych (np. czujniki obciążenia musiałyby reagować wyłącznie na pieszych, a nie na przejeżdżające samochody albo spadające krople deszczu). No i byłoby dość kosztowne, ale pewnie nie bardziej, niż instalacja kolejnych fotoradarów…

0
Źródło: Yankodesign.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.