Te auta można zhakować bez większych problemów!

Sprawdź, czy twój samochód jest na tej liście.

„Sprawdziliśmy, jak mógłby przebiegać zdalny atak na 24 różnych aut” — mówi jeden z autorów raportu, Chris Valasek. „To tak naprawdę zależy od architektury: jeśli hakujesz radio, czy jesteś w stanie przesłać wiadomości do hamulców lub układu kierowniczego? A jeśli tak, co możesz z nimi zrobić?”.

Zaprezentowany raport nie stwierdza, że samochody znajdujące się na poniższej liście są w 100% podatne na komputerowe włamania. Autorzy chcieli swoją pracą zwrócić uwagę fakt na potencjalne słabości nowych modeli samochodów. Testy opierały się na trzech czynnikach:

Pierwszy to „rozmiar powierzchni ataku”, w którym autorzy testowali bezpieczeństwo łącza Bluetooth, sieci Wi-Fi, łączności komórkowej, systemu dostępu bez użycia kluczyka i takich systemów jak np. radiowy system monitorujący ciśnienie w oponach samochodu.

Drugim czynnikiem była architektura sieci pojazdu, sprawdzana pod kątem tego, czy pozwala ona na zewnętrzny dostęp do najważniejszych układów w samochodzie, takich jak układ kierowniczy, czy układ hamulcowy.

Trzecim kryterium były „cechy cyberfizyczne”, czyli wszystkie wspomagacze kierowcy, w stylu systemu automatycznego parkowania, hamowania, asystenta toru jazdy, etc, na które cyberprzestępca mógłby wpłynąć zmieniając kilka linijek kodu.

Biorąc pod uwagę te kryteria, najbardziej podatnymi na atak okazały się: Infiniti Q50, Jeep Cherokee z 2014 roku oraz nadchodząca wersja Cadillaca Escalade.

Reklama

Poniżej prezentujemy wyniki dla 20 samochodów przetestowanych przez Valaska i Millera: