Co piąty rodzic traci pieniądze lub dane na skutek aktywności dzieci w sieci

Jak Europejczycy zabezpieczają się przed takimi sytuacjami?

Pozostałe dane także przedstawiają się interesująco i dają do myślenia. 47% respondentów w Europie uważa, że ich dzieci mają niewielką wiedzę na temat technologii komputerowej, a 39% – że w ogóle nie orientują się w zakresie cyberzagrożeń. Ten brak świadomości stwarza ryzyko dla rodziców, którzy pozwalają swoim dzieciom korzystać ze swoich urządzeń online.

7% respondentów w Europie przyznało, że ich dzieci przypadkowo skasowały istotne dane, podczas gdy 4% otrzymało niespodziewane rachunki ze sklepów z aplikacjami, po tym jak ich dzieci korzystały z internetu. Ogólnie co piąty badany rodzic przyznał, że utracił kiedyś pieniądze lub istotne dane na skutek działań swoich dzieci. Mimo to tylko jedna trzecia rodziców wykazuje rzeczywistą czujność wobec tego zagrożenia: jedynie 35% respondentów z Europy obawia się, że ich pociechy mogą bez konsultacji wydać pieniądze w internecie, i tylko 29% martwi się, że ich dzieci zbyt pochopnie udostępniają poufne informacje.

Jakich metod zabezpieczających przed powyższymi zagrożeniami używają Europejczycy? 34% badanych osobiście kontroluje sposób w jaki dziecko korzysta z urządzeń podłączonych do sieci, 24% wykorzystuje do tego specjalne oprogramowanie, a 12% prosi swojego dostawcę usług internetowych o zablokowanie określonych stron. Ponadto 37% rodziców w Europie regularnie przypomina swoim dzieciom o zagrożeniach w internecie, podczas gdy 15% wybrało opcję dołączenia do grona znajomych swoich dzieci na portalach społecznościowych.