Intel Core M: całkiem nowa generacja procesorów mobilnych

Jedną z kategorii sprzętu, który rozwija się obecnie wyjątkowo dynamicznie, są różnego rodzaju hybrydy tabletów i niedużych laptopów, z odłączaną lub na różne sposoby "zawijaną" klawiaturą. Większość nowych urządzeń tego typu pracować będzie w oparciu o procesor Intel Core M.

Najkrótsza charakterystyka nowej generacji procesorów Intela to: niski pobór mocy (brak konieczności stosowania aktywnego chłodzenia), wyższa wydajność i dłuższy czas pracy na akumulatorze. Jak chwali się Intel, w porównaniu do urządzeń poprzedniej generacji nowe urządzenia oparte na Core M pracować będą co najmniej 20 procent dłużej, zaś w odniesieniu do starszych modeli – nawet 100 procent dłużej. W praktyce oznaczać ma to chociażby możliwość ciągłego odtwarzania filmów przez 8 godzin – można sobie urządzić niezły maraton filmowy…

Podobne porównania dotyczą mocy obliczeniowej. Postęp w stosunku do poprzedniej generacji to około 50 procent wyższa moc obliczeniowa (40 procent w przypadku grafiki), natomiast w porównaniu do luźno zdefiniowanych starszych modeli postęp jest jeszcze znacznie większy. Firma podkreśla przy tym, że produkcja nowego procesora odbywa się bez wykorzystania materiałów pochodzących z krajów ogarniętych konfliktami wojennymi, których sprzedaż mogłaby finansować dalsze działania różnych grup zbrojnych (zwłaszcza w Demokratycznej Republice Konga).

Co ciekawe, powierzchnię nowego procesora udało się zmniejszyć (o 50 procent w stosunku do poprzedniej generacji), przy równoczesnym ograniczeniu poboru mocy do ok. 4,5 W. TDP obniżone zostało aż o około 60 procent. Te dwa czynniki sprawiają, że nowe urządzenia wykorzystujące procesory Intel Core M mogą być mniejsze, a przede wszystkim cieńsze – poniżej 9 mm grubości.

Premiera firmy Intel zbiegła się zresztą na IFA z prezentacją nowych produktów wykorzystujących ten procesor. Firma wymieniła około 20 nowych urządzeń z Intel Core M, wśród których znajdują się na przykład zaprezentowane na targach Acer Aspire Switch 12, Asus Zenbook UX305, Dell Latitude 13 7000, HP Envy x2 albo Lenowo ThinkPan Helix 2.

Warto dodać, że procesory z rodziny Intel Core M dostępne będą w kilku wersjach: M-5Y10/5Y10a (taktowane zegarem do 2 GHz) oraz M-5Y70 (zegar do 2,6 GHz). Ta ostatnia wersja to zdecydowanie najwydajniejszy procesor Intel Core M, który dostępny jest również z technologią Intel vPro do zastosowań biznesowych (wbudowane funkcje zabezpieczeń do ochrony danych, tożsamości użytkownika i dostępu do sieci). W ramach nowej platformy Intel oferuje też inne rozwiązania, takie jak IntelŸ Wireless Display 5.0, łączność 802.11ac drugiej generacji oraz – w przyszłości – bezprzewodowe dokowanie poprzez WiGig.

0
Źródło: Intel
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.