Czy cyberzagrożenia istnieją?

Ze statystyk Kaspersky Lab wynika, że 12% Europejczyków nie wierzy, że cyberataki to coś realnego. Uważają, że zagrożenie to jest wyolbrzymiane przez firmy z branży bezpieczeństwa IT. Takie podejście sprawia, że nie stosują żadnej ochrony przed ryzykiem, które każdego dnia stanowi zagrożenie dla ich danych oraz życia online.
(źródło: Kaspersky Lab)

(źródło: Kaspersky Lab)

Dane statystyczne pokazują, że nawet osoby, które nie negują istnienia cyberzagrożeń, nie zawsze widzą potrzebę zabezpieczenia się przed takimi atakami. Jedynie 22% respondentów z Europy uważa, że mogą stać się celem cyberprzestępców. W rzeczywistości jednak cyberprzestępcy mogą zainteresować się każdym urządzeniem. Nawet jeśli właściciel nie przechowuje na nim cennych danych i nie wykonuje żadnych transakcji finansowych online, cyberprzestępcy mogą wykorzystać jego komputer, smartfon czy tablet – zamieniając go w element botnetu, który wysyła spam, przeprowadza ataki DDoS lub rozprzestrzenia odsyłacze phishingowe za pośrednictwem komunikatorów internetowych i poczty e-mail.

Niemal jedna trzecia (34%) użytkowników nie obawia się, że ktoś może uzyskać dostęp do ich kont online, a nawet jest nieświadoma tego zagrożenia. Dotyczy to nie tylko prywatnych profili na portalach społecznościowych, ale również osobistych kont bankowości online – uzyskanie dostępu do nich mogłoby spowodować, że pieniądze użytkownika wpadną w ręce cyberprzestępcy. Niestety wiele osób uważa, że straty finansowe na skutek cyberataków są wysoce nieprawdopodobne – 50% respondentów jest nieświadomych lub nie przejmuje się możliwością takich strat. Osoby te nie zdają sobie sprawy, że takie straty nie muszą być spowodowane bezpośrednią kradzieżą pieniędzy z ich kont bankowych. Infekcje szkodliwym oprogramowaniem mogą również prowadzić do nieprzewidzianych wydatków, łącznie z kosztami związanymi z usługami specjalisty IT, przeinstalowaniem oprogramowania czy tymczasową niedostępnością urządzenia. Łącznie 21% respondentów, którzy mieli szkodliwe oprogramowanie na swoich urządzeniach, poniosło straty na skutek takiego incydentu.

Wyniki badania pokazują także, że 18% Europejczyków nie zdaje sobie sprawy, że wykorzystywanie publicznych sieci Wi-Fi jest ryzykowne, ponieważ dane przesyłane za pośrednictwem takich sieci mogą zostać przechwycone przez cyberprzestępców. Nieco większy odsetek użytkowników, 30%, jest świadomych tego zagrożenia, ale nie przejmuje się nim. Jednocześnie 59% respondentów z Europy korzysta z publicznych sieci, a 12% podaje swoje dane uwierzytelniające na stronach internetowych, łącząc się z publiczną siecią.

0
Źródło: Kaspersky Lab
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.