Już za 10 lat roboty przejmą jedną trzecią miejsc pracy

Raport firmy analitycznej Garnter może się wydawać bardzo imponujący lub... bardzo niepokojący. Zależy, jak na niego spojrzymy.

Nowy rozdział rewolucji przemysłowej, która ma i będzie miała jeszcze większy wpływ na społeczeństwo, dzieje się właśnie teraz, na naszych oczach. Jak przewiduje Gartner, z roku na rok zwiększać się będzie liczba zadań, które roboty i drony wykonywać będą zamiast ludzi – i nawet lepiej, niż ludzie.

„Któregoś dnia drony staną się naszymi oczami i uszami” – przewiduje Peter Sondergaard, dyrektor do spraw badań w firmie Garnter. Już w ciągu pięciu najbliższych lat staną się one ważnym elementem działań w wielu środowiskach, takich jak na przykład rolnictwo, opracowania geograficzne albo inspekcje rurociągów i gazociągów. „Drony to tylko jeden z wielu rodzajów nowych technologii, które wykraczają już zdecydowanie poza rejon tradycyjnie pojmowanej informatyki. To po prostu inteligentne maszyny” – dodaje Sondergaard.

Warto zaznaczyć, że według Garntera roboty zastępować będą zarówno pracowników fizycznych, jak i intelektualnych. Zarządzanie finansami, diagnostyka medyczna, wszelkiego typu prace analityczne – we wszystkich tych sferach inteligentne maszyny radzą sobie lepiej niż ludzie. „Praca intelektualna zostanie zautomatyzowana” – przewiduje Sondergaard – „podobnie jak większość prac fizycznych, które zastąpione zostaną przez inteligentne maszyny”.

Jak przewiduje Gartner, już w 2025 roku około jedna trzecia miejsc pracy zostanie zastąpiona przez inteligentne maszyny, roboty lub specjalnie przygotowane oprogramowanie. Na dodatek maszyny będą pracowały szybciej i efektywnie, niż ludzie spełniający podobne zadania. Z tym twierdzeniem zgadza się także Lawrence Strohmaier z firmy Nuverra Envirnmental Solutions. Dodaje, że jedyną branżą, w której wyraźnie rośnie zapotrzebowanie na ludzką siłę roboczą, jest środowisko informatyczne. Potrzeba będzie coraz więcej programistów tworzących oprogramowanie dla robotów, projektujących nowe maszyny i serwisujących je.

Cóż, warto w tym momencie przypomnieć naszą informację sprzed kilku dni – Toshiba „zatrudniła” właśnie pierwszą recepcjonistkę, która jest robotem. Czy naprawdę jest się z czego cieszyć?

Obraz robota w garniturze pochodzi z serwisu Shutterstock.

0
Źródło: computerworld.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.