Motorola już oficjalnie w rękach Lenovo

Lenovo staje się trzecim pod względem wielkości producentem smartfonów na świecie i przygotowuje się do jeszcze większego rozwoju.

Przejęcie marki Motorola i oferty smartfonów takich jak modele z serii Moto X, Moto G, Moto E i Droid, a także planowanych produktów marki Motorola zapewnia Lenovo trzecie miejsce wśród największych producentów smartfonów.

Motorola będzie działać w strukturach Lenovo jako spółka w pełni zależna. Siedziba Motoroli pozostanie w Chicago. Dzięki finalizacji przejęcia grupa Lenovo zyskuje nową spółkę portfelową zatrudniającą niemal 3500 pracowników z różnych krajów — w tym około 2800 z USA — którzy zajmują się projektowaniem, konstruowaniem i sprzedażą urządzeń Motoroli oraz wsparciem użytkowników.

Przewodniczącym rady dyrektorów Motoroli jest Liu Jun, wiceprezes wykonawczy Lenovo i prezes Lenovo Mobile Business Group. Rick Osterloh, firmowy weteran, pozostanie prezesem i dyrektorem operacyjnym Motoroli.

Google utrzyma posiadanie większości portfela patentów Motorola Mobility, a Motorola uzyska licencję na korzystanie z tego obszernego zbioru patentów i innych elementów własności intelektualnej tej firmy. Motorola zachowa ponad 2000 patentów, wiele umów o wzajemnych licencjach patentowych, a także markę Motorola Mobility i znaki towarowe.

Łączna cena zakupu wyniosła około 2,91 miliarda USD (z pewnymi korektami po finalizacji). Na sumę tę złożyło się około 660 milionów USD w gotówce i 519 107 215 nowo wyemitowanych akcji zwykłych Lenovo o łącznej wartości 750 milionów USD. Pakiet ten stanowi około 4,7% procent akcji Lenovo w obrocie i został przekazany firmie Google po finalizacji. Pozostałe 1,5 miliarda USD zostanie wypłacone firmie Google przez Lenovo na podstawie weksla płatnego w okresie trzyletnim. Firma Lenovo wypłaciła też Google osobne odszkodowanie pieniężne w wysokości około 228 milionów USD głównie za środki pieniężne i kapitał obrotowy będące w posiadaniu Motoroli w momencie finalizacji transakcji.

Transakcja spełniła wszystkie wymogi prawne i zwyczajowe warunki — uzyskała m.in. akceptację organów ochrony konkurencji w USA, Chinach, UE, Brazylii i Meksyku, a także Komitetu ds. Inwestycji Zagranicznych w USA (CFIUS). Lenovo już piąty raz od 2005 roku uzyskuje zgodę CFIUS na nabycie firmy amerykańskiej.

0
Źródło: Motorola
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.