Nie taki Trojan straszny…

News "Kółko i krzyżyk to niebezpieczna gra", opublikowany w ubiegły piątek, opierał się na nieprecyzyjnych informacjach. Trojana stworzyła firma... dbająca o cyberbezpieczeństwo i testująca zabezpieczenia Androida.

Poinformowano nas, że omawiana aplikacja została stworzona przez firmę Lacoon Mobile Security w celach badawczych i nie jest już publicznie dostępna. Źródło naszej informacji, firma Kaspersky Lab, przyznała się do błędu.

Mimo nowych informacji, klasyfikacja omawianej aplikacji jako szkodliwej pozostanie niezmieniona w bazach Kaspersky Lab – jako firma zajmująca się bezpieczeństwem mamy za zadanie wykrywanie szkodliwego oprogramowania bez względu na jego pochodzenie czy cel. Otrzymaliśmy próbki wspomnianej „gry” w ramach wymiany informacji o szkodliwym oprogramowaniu z innymi firmami antywirusowymi i nie zostały one oznaczone jako kod stworzony w ramach badania (tzw. „proof of concept”). Wykryliśmy kilka potencjalnie szkodliwych funkcji w tej aplikacji, natomiast według analizy sam kod odpowiedzialny za grę w kółko i krzyżyk stanowił mniej niż 30% rozmiaru pliku wykonywalnego. Pozostała część jest związana ze szkodliwą funkcjonalnością i służy do monitorowania użytkowników oraz uzyskiwania danych osobistych. I z tego właśnie powodu przyjrzeliśmy się bliżej omawianej aplikacji oraz postanowiliśmy poruszyć temat na forum publicznym — czytamy w oświadczeniu firmy.

Za wprowadzenie w błąd przepraszamy.

0
Źródło: Kaspersky Lab
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.