10 Polaków znalazło się w grupie najbardziej innowacyjnych nauczycieli na świecie!

Rodzice stoją dziś przed trudnym zadaniem – wychowania dzieci do życia w warunkach, których nie sposób przewidzieć. Od nauczyciela wymaga to zmiany sposobu przekazywania wiedzy na taki, który dotrze do młodego pokolenia i przygotuje je na wyzwania rynku pracy. Jak zachęcić uczniów do nauki, jeśli zdecydowaną część wiedzy mogą łatwo znaleźć w internecie? Co zrobić, aby lekcje geometrii kojarzyły się młodzieży z inspirującym czasem pełnym zadań angażujących wyobraźnię? Nauczyciele, którzy co roku wyróżniani są przez Microsoft jako innowacyjni, próbują zmieniające się wymagania i oczekiwania przekuć w dydaktyczny sukces.

W tym roku aż 10 nauczycieli z Polski znalazło się w grupie najbardziej innowacyjnych nauczycieli (Microsoft Innovative Educator Expert – MIE Expert) na świecie. Nagrodzono również dwie polskie szkoły tytułem Microsoft Showcase Schools (szkoły mentorskie Microsoft).

Zajęcia wychowania fizycznego z wykorzystaniem konsoli Xbox, obliczanie kątów nachylenia na podstawie własnoręcznie zrobionych zdjęć szkoły z lotu ptaka czy przekazywanie teorii astronomii za pomocą filmików nakręconych w trakcie lotu w stratosferę – to tylko niektóre z pomysłów polskich wychowawców na innowacyjne nauczanie. Te i inne wysiłki doceniła właśnie firma Microsoft, która każdego roku wybiera najbardziej innowacyjnych nauczycieli, krzewiących wśród młodzieży wiedzę i zamiłowanie do nowych technologii, ułatwiając im przy tym wkroczenie na rynek pracy.

Podczas mojego pobytu w Brukseli nauczyciel z Austrii zainspirował mnie swoimi pomysłami na matematykę. Postawił ją na głowie, ucząc dzieci nie rozwiązywania zadań by otrzymać wynik (który z łatwością obliczy za nich komputer), ale pokazując wynik i tłumacząc skąd się wziął. W ten sposób przekazuje wiedzę, ale i rozwiązuje z uczniami zagadki. — mówi Małgorzata Snarska, dyrektor Programu Microsoft in Education –

jest wielu nauczycieli, którzy z podobną pasją i rozumieniem współczesnego świata podchodzą do dydaktyki. Staramy się te osoby ze sobą kontaktować, wspierać i wyróżniać ich pracę. Nie mniej istotni są dyrektorzy szkół, którzy pojmują szkołę nie tylko jako instytucję kształcącą, ale organizację, która kształci i wymaga nowoczesnego zarządzania. Swoją pracą pokazują dzieciom, jak wygląda nowoczesne środowisko pracy

.

W tegorocznej edycji plebiscytu firma Microsoft z ponad 100 krajów wybrała 800 wyróżniających się nauczycieli, w tym aż 10 wychowawców z Polski:

  • Bożena Kraj – Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach
  • Artur Rudnicki – Zespól Szkół Technicznych w Radomiu
  • Mirosław Pieńkowski – Szkoła Podstawowa w Mrozach
  • Sylwia Owczarek – Zespół Szkół Technicznych w Radomiu
  • Ilona Chodowicz – Zespół Szkół Technicznych w Radomiu
  • Anna Rzepa – Gimnazjum nr 1 w Lęborku
  • Barbara Cieślak – Gimnazjum nr 1 w Lęborku
  • Dariusz Stachecki – Gimnazjum nr 1 w Nowym Tomyślu
  • Tomasz Łukawski – Szkoła Podstawowa nr 3 w Ząbkach
  • Edyta Żegnałek – Szkoła Podstawowa nr 3 w Ząbkach

Specjalne, bo mentorskie wyróżnienie „Microsoft Innovative Educator Fellow” otrzymał również Artur Rudnicki, nauczający na co dzień w radomskim Zespole Szkół Technicznych.

Oprócz nauczycieli, Microsoft wyróżnił dwie polskie szkoły: Zespół Szkół Technicznych w Radomiu oraz Szkołę Podstawową nr 3 w Ząbkach.

Technologia zmieniła nasze podejście do nauczania na sposób bardziej przyjazny i bliższy uczniowi. Dzięki temu, poznajemy jego indywidualne potrzeby, a nauczyciel jest postrzegany w roli „przewodnika w świecie informacji” oraz mentora. Technologia pomaga mi zarządzać placówką, planować jej pracę oraz budżet, zarządzać ryzykiem oraz szybko reagować na wiele problemów. Wyróżnienie Microsoft jest szczególnie cenne dla całej społeczności szkolnej, która od kilku lat jest gotowa na zmiany i postęp w dziedzinie technologii. Czujemy się dowartościowani, a nasze codzienne zmagania zostały docenione, jednak wiemy, że jest jeszcze dużo do zrobienia. Bycie w gronie Microsoft Showcase Schools zobowiązuje oraz utwierdza nas, że droga, którą obraliśmy jest słuszna i przynosi efekty dla uczniów oraz nauczycieli — podkreślił Tomasz Łukawski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Ząbkach.

Konkurs zorganizowany został w ramach globalnego programu Microsoft in Education prowadzonego przez Microsoft od 10 lat. Nauczyciele, którzy chcieliby zapoznać się bliżej z programem, mogą zrobić to na portalu Microsoft Educator Network, gdzie znajdą również darmowe pomoce dydaktyczne.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.