Beztroskie transakcje finansowe online

25% Europejczyków naraża się na utratę pieniędzy.

Cyberprzestępcy są zainteresowani nie tylko numerami kart płatniczych – polują również na dane uwierzytelniające logowanie do kont bankowości online i systemów płatności elektronicznych. Mimo to 26% Europejczyków przyznało, że zwraca niewielką uwagę na poziom bezpieczeństwa stron, na których podaje swoje dane osobiste lub finansowe. 17% użytkowników nie podejmuje żadnych działań, aby zabezpieczyć hasła służące do uzyskiwania dostępu do tych poufnych zasobów, a 16% twierdzi, że „cyberprzestępstwo prowadzące do kradzieży pieniędzy to rzadki incydent, który z pewnością mnie nie dotknie”.
26% respondentów z Europy przechowuje dane finansowe na urządzeniach z dostępem do internetu. Nie byłoby to tak ryzykowne, gdyby zawsze dbali o wykorzystywanie specjalnych programów służących do bezpiecznego przechowywania danych. Niestety, nie robią tego. Na przykład, jedynie 47% smartfonów z systemem Android ma zainstalowane rozwiązanie bezpieczeństwa. Co gorsze, 26% smartfonów i 43% tabletów z Androidem nie posiada nawet tak podstawowej ochrony jak ustawienie hasła w celu odblokowania urządzenie przed użyciem.

Tymczasem wielu użytkowników na własnej skórze przekonuje się, że cyberprzestępcy polują na informacje finansowe. W ciągu minionych 12 miesięcy 44% Europejczyków zgłosiło, że otrzymało pochodzące rzekomo z banku podejrzane e-maile z prośbą o podanie hasła lub innych informacji. 17% użytkowników zostało przekierowanych do stron internetowych, na których proszono ich o podanie danych uwierzytelniających dostęp do ich kont w systemie płatności elektronicznych.