Cyberprzestępcy chcą okradać użytkowników smartfonów

Aż o 80% zwiększyła się liczba ataków phishingowych na użytkowników smartfonów – tak wynika z badań firmy Experian, zrealizowanych w Wielkiej Brytanii. Pracownicy firmy Eset podkreślają, że powodem takiego wzrostu jest najprawdopodobniej coraz częstsze korzystanie przez posiadaczy urządzeń mobilnych z bankowości internetowej. Ten fakt nie umyka uwadze cyberprzestępców.

Z badań wynika, że 16% ankietowanych padło ofiarą cyberataków. Najczęściej atakowanym urządzeniem nadal jest komputer (83%). 21% ankietowanych doświadczyło ataku podczas korzystania ze smartfona, a 17% z tabletu. Na podstawie wyników badań można zaobserwować wyraźny wzrost ataków phishingowych na użytkowników smartfonów. Liczba ta zwiększyła się o 80% w ciągu ostatniego roku. Pracownicy Esetu uważają, że wzrost liczby ataków jest spowodowany m.in. niskim poziomem zabezpieczenia urządzeń mobilnych. Użytkownicy pamiętają o zabezpieczaniu swoich komputerów – robi tak ponad 90% ankietowanych, jednak tylko 40% użytkowników smartfonów i około połowa użytkowników tabletów korzysta z aplikacji antywirusowych.

Wzrost liczby cyberataków skierowanych na posiadaczy urządzeń mobilnych ma związek ze wzrostem zainteresowania bankowością mobilną i zakupami online przez użytkowników smartfonów i tabletów. Aby uchronić się przed takimi atakami, warto przyłożyć należytą uwagę do poziomu zabezpieczeń swojego urządzenia — mówi Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń firmy Eset.

0
Źródło: ESET
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.