Giganci współpracują nad konstrukcją anten 5G

Ericsson i IBM ogłosiły współpracę w badaniach nad konstrukcją anten 5G do pasm fazowych, co umożliwi sieciom zapewnienie swoim klientom prędkości przesyłu danych wielokrotnie przewyższających dostępne obecnie.

Producenci urządzeń mobilnych prześcigają się w dostarczaniu klientom najnowszych funkcji i zastosowań, a bezprzewodowe technologie M2M (machine-to-machine) są coraz powszechniej stosowane w wielu dziedzinach życia, operatorzy dostrzegą więc gwałtowny wzrost zapotrzebowania na dane i pasma. Według doniesień czerwcowej edycji raportu Ericsson na temat mobilności, ruch danych mobilnych wzrośnie dziesięciokrotnie do roku 2019, a liczba 200 milionów urządzeń M2M będących w użyciu pod koniec roku 2013 zostanie przekroczona trzy- lub czterokrotnie zanim technologia 5G w ogóle wejdzie w użycie.

Ericsson i IBM będą prowadzić badania nad technologią anten pasm fazowych, aby opracować systemy, które obsłużą więcej użytkowników mobilnych, pozwolą na funkcjonowanie wielokrotnie większej liczby nowych usług na tych samych częstotliwościach, oraz zapewnią prędkości danych wielokrotnie większe niż dostępne obecnie – konkurencyjne dla prędkości istniejących systemów przewodowych.

Konstrukcja oparta na pasmach fazowych umożliwia produkcję bardziej kierunkowych anten sterowanych elektrycznie, które będą miały znacząca przewagę wagi i elastyczności nad dotychczasowymi antenami mechanicznymi. Wynik tych prac technologicznych pozwolą na integrację setek anten i odbiorników radiowych w jednym chipie mniejszym niż karta kredytowa, co znacznie przyspieszy wdrożenie tych technologii w małych komórkach o wysokiej przepustowości zlokalizowanych w budynkach i gęsto zabudowanych obszarach miejskich.

Historia pokazuje, że nowe standardy mobilne pojawiały się co dekadę, począwszy od standardu, który można uznać za 1G w latach 80. XX w., 2G w latach 90. XX w., 3G w pierwszej dekadzie XXI w., oraz standard 4G w ostatnich latach. Ericsson wierzy, że zastosowanie standardu nowej generacji 5G rozpocznie się w 2020 roku, więc już teraz należy poszukiwać nowych technologii, które będą wspierać jego wprowadzenie.

Aby zapewnić infrastrukturę niezbędną dla przyszłych innowacji, Ericsson koncentruje się na tym, w jaki sposób przemysł wdroży standard 5G w skali globalnej, aby zapewnić możliwości i usługi wykraczające poza możliwości 4G. Jednym z ważnych wymagań standardu 5G jest możliwość zwiększania przepustowości danych dla każdego użytkownika oraz obsługa większej ilości użytkowników mobilnych i nowych urządzeń. Zaawansowane technologie anten stanowią jeden z kluczowych sposobów na spełnienie tych wymagań.

Ericsson wierzy, że w kolejnej dekadzie powstanie zapotrzebowanie na technologie mobilne nowej generacji, 5G, i postrzega je równocześnie jako ewolucję LTE, jak i nową technologię bezprzewodową. 5G będzie odzwierciedlało ewolucję w sposobie użytkowania, ale umożliwi też nowe zastosowania „urządzenie-urządzenie” i M2M, które będą miały wpływ zarówno na konsumentów, jak i na branżę. Te przyszłe rozwiązania oprą się o inwestycje poczynione przez operatorów w LTE 4G oraz poprawią wydajność pasm o wyższej częstotliwości i małych komórek.

0
Źródło: Ericsson
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.