Nawet chmurę warto zabezpieczyć

Jedna z firm wydaje się mieć unikalne rozwiązanie, które może ułatwić wdrożenie chmury w firmie.

Nawet najbardziej konserwatywne korporacje i przedsiębiorstwa zaczynają rozumieć oczywiste korzyści, jakie zapewniają wirtualizacja i przeróżne chmurowe rozwiązania. Chmury zwiększają wydajność, redukują koszty i są promowane przez usługodawców jako rozwiązania, które rozwiążą większość informatycznych problemów danej działalności gospodarczej. Nietrudno się jednak domyślić, że to nie jest prawda. A przynajmniej nie do końca.

Chmura jak najbardziej może być rozwiązaniem bardzo korzystnym dla danej firmy, ale też nie jest pozbawiona wad. Wymagane są odpowiednie metody zarządzania danymi i klientami końcowymi, zabezpieczenia danych oraz ich archiwizacji. Spotkaliśmy się z Donaldem Fosterem z CommVault podczas konferencji VMworld 2014, który pojawił się tam, by promować zestaw Simpana Software Solution, którego innowacyjność w zakresie obsługi firmowej chmury polega na pełnej kompleksowości.

Paczka pełna klocków

Simpana Solution Set nie jest nowym produktem na rynku, ale od względnie niedawna stał się prawdziwie wszechstronnym narzędziem. CommVault dodał do niego w tym roku pełną obsługę chmur największych graczy na rynku, takich jak Amazon Web Services czy Microsoft Azure, w tym narzędzia analityczne, raportowe, nadzorujące czy umożlwiające wszechstronne zarządzanie maszynami wirtualnymi.

CommVault już dawno temu zrozumiał, że chmura to przyszłość i inwestuje w rozwiązania z nią związane od siedmiu lat. Na chwilę obecną ściśle współpracujemy już z ponad dwustoma usługodawcami, dzięki czemu jesteśmy w stanie uprościć i ułatwić naszym klientom przejście do chmury — chwali się Foster.

Zestawy oprogramowania Simpana są modularne, można więc skroić na miarę rozwiązanie dostosowane do naszych potrzeb. Należą do nich

  • rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych i przywracania maszyn wirtualnych oraz zarządzania chmurą, które mają zwiększyć możliwości i opłacalność wykorzystania infrastruktury wirtualnej dzięki narzędziom do udostępniania zasobów maszynom wirtualnym, przywracania ich, zarządzania nimi i wycofywania ich z eksploatacji
  • Simpana IntelliSnap Recovery do ujednolicenia i usprawnienia przywracania danych dostosowanego do określonych aplikacji
  • Rozwiązania do ochrony danych na urządzeniach końcowych
  • Rozwiązanie do archiwizacji wiadomości e-mail, które pozwala kontrolować rozwój systemu, wyeliminować pliki PST i uprościć procesy związane z wyszukiwaniem i przekazywaniem danych w formie elektronicznej.

Tyle pochwał, ale jak to wygląda w praktyce

Nasz rozmówca był bardzo sympatycznym człowiekiem, ale z oczywistych względów musiał opowiadać wyłącznie dobre rzeczy o rozwiązaniach firmy, którą reprezentuje. Dlatego też po spotkaniu postanowiliśmy przeczesać Sieć i sprawdzić opinie osób, które są już po wdrożeniach rozwiązań CommVault w swoich korporacjach.

Ryan Sinnwell, menadżer infrastruktury w The Weitz Company, deklaruje, że jego firma musi być w stanie szybko tworzyć nowe stanowiska IT, w terminie nie dłuższym niż jeden do dwóch tygodni. Twierdzi, że po wdrożeniu usług CommVault udało się znacząco zredukować koszty rozwoju. Z kolei Dave Simpson z The451 Group pisze, że modularne podejście do oferowanych narzędzi pozwala planować i projektować nowe ścieżki rozwoju i upraszcza zarządzanie danych. Jason Buffington z Enterprise Strategy Group jest zdania, że nie istnieje drugie takie rozwiązanie na rynku, które w tak kompleksowy sposób zabezpiecza dane w chmurach hybrydowych.

Z oczywistych względów nie jesteśmy w stanie tego zweryfikować. Nie znaleźliśmy jednak głosów krytyki. Czy Simpana to rewolucja? Do tego stwierdzenia radzimy podchodzić z dużą dawką ostrożności. Nawet sami usługodawcy chmurowi, w tym VMware czy Microsoft, oferują narzędzia ułatwiające wdrożenie i zarządzanie chmurą. Bez wątpienia jest to jednak propozycja godna co najmniej zainteresowania.