Najmłodszy specjalista Microsoftu ma 5 lat!

Jeśli w tym wieku zdał egzamin MCP, ciekawe co osiągnie w przyszłości.

Historia małego geniusza zaczęła się, gdy miał on 3 lata. Wtedy to jego ojciec, który z zawodu jest konsultantem IT zaczął pokazywać mu komputery i ich możliwości. Na początku Ayan dostawał do zabawy starsze urządzenia, jednak jego ojciec był tak zdumiony faktem, że potomek doskonale zapamiętuje przekazywaną mu wiedzę o komputerach, że postanowił nieco rozszerzyć edukację Ayana. Zabawa starymi komputerami szybko zmieniła się w naukę coraz bardziej skomplikowanych rzeczy. Codzienne, domowe zajęcia trwały po 2 godziny. Po jakimś czasie ojciec Ayana uznał, że ten jest już gotów do rygorystycznego testu MCP (Microsoft Certified Specialist). Pracownicy Microsoftu z początku nie byli przekonani, czy pięciolatek sobie poradzi, jednak zgodzili się, aby wziął udział w teście.

Wynik zaskoczył wszystkich. Ayan Qureshi zdał MCP bez problemu:

Były pytania wielokrotnego wyboru, pytania typu złap i upuść (drag and drop), pytania na temat hotspotów oraz pytania oparte o scenariusze.

I tak właśnie Świat zyskał najmłodszego, certyfikowanego specjalistę Microsoftu. Ayan mieszka z rodzicami w Wielkiej Brytanii. W swoim domu ma małe laboratorium komputerowe i sieć, którą zbudował własnoręcznie. W przyszłości chciałby stworzyć brytyjski odpowiednik Doliny Krzemowej, który nazwałby E-Valley.