Płyta ASUS Z97-PRO Gamer trafiła do Polski

Asus nie zapomina o graczach pecetowych.

Na nowej płycie od Asusa znajdziemy m.in. złącza M.2 i SATA Express, Intel® Gigabit Ethernet i kartę dźwiękową SupremeFX z aplikacją Sonic Radar II. Nie zabrakło także Gamer’s Guardian, czyli zestawu specjalnie dobranych komponentów, które zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, wytrzymałość i wydajność – to najnowsze rozwiązanie stosowane w płytach z serii ASUS Gamer.

Za łączność odpowiada kontroler LAN Intel Gigabit Ethernet, który bezpośrednio komunikuje się z procesorami Intel, osiągając wysoką przepustowość protokołów TCP i UDP oraz zmniejszając zapotrzebowanie na moc obliczeniową. Do tego w Z97-PRO Gamer zastosowano LANGuard czyli wzmocniony port LAN RJ45. Wykorzystuje on zaawansowane technologie łączności i wysokiej klasy kondensatory, jak również odporne na przepięcia i zakłócenia elektrostatyczne komponenty (ESD Guards).

Do optymalizacji łączności sieciowej służy narzędzie Game First II. Dzięki niemu, gracz może nadać priorytety wybranym pakietom danych, co w przypadku gier przekłada się na znacznie płynniejszą rozgrywkę. Żeby nie bawić się z ustawieniami, użytkownicy mogą wybrać jeden z gotowych trybów.

Gracze korzystający z systemów opartych na płycie Z97-PRO Gamer za sprawą SupremeFX otrzymają niemal całkowicie bezstratny dźwięk i stosunek sygnału do szumu (SNR) rzędu 115dB. SupremeFX posiada również wbudowany wzmacniacz, który obsługuje 300-omowe słuchawki. Płyta Z97-PRO Gamer pozwala również skorzystać z aplikacji Sonic Radar II. Wyświetlanej na ekranie nakładki, która dokładnie wskazuje kierunek, z którego dochodzą dźwięki z gry (strzały, kroki etc.). Ułatwia ona graczom odnalezienie przeciwników i uzyskanie przewagi w grach FPS.

Reklama

Płyta Z97-PRO Gamer posiada najszybszą łączność z pamięcią masową w postaci standardów SATA Express i M.2. Pierwszy osiąga transfer danych z prędkością rzędu 10Gbit/s na dwóch szynach PCI Express 2.0 (PCIe 2.0) i szybki odczyt danych z dysku SSD podczas gry. Z kolei drugi – M.2, z dwiema natywnymi szynami PCI Express 2.0 przesyła dane z prędkością do 10Gbit/s.

Ochronę i odporność zapewnia wytrzymały zestaw komponentów Gamer’s Guardian. Znajdziemy wśród nich:

  • odnawialne bezpieczniki chroniące porty i gniazda DRAM przed przepięciami
  • wysokiej jakości japońskie kondensatory 10K black-metallic zwiększające wytrzymałość na wysokie temperatury oraz dłuższą żywotność
  • osłony ESD na portach USB, złączach audio i portach Ethernet (LAN) – z którymi płyta jest aktywnie chroniona przed nagłymi wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD)
  • moduł regulacji napięcia DIGI+, który zwiększa wydajność, osiągi oraz niezawodność
  • nierdzewny, chromowany tylny panel I/O oferuje trzykrotnie dłuższą żywotność, niż panele tradycyjne

Płyta Z97-PRO Gamer jest już dostępna w Polsce. Jej sugerowana cena detaliczna to 599 PLN.