Tesla K80- najszybszy na świecie akcelerator do obliczeń naukowych

Nowy produkt Nvidii jest najwydajniejszą na świecie kartą tego typu, zaprojektowaną do wielu zastosowań w dziedzinach uczenia maszynowego, analiz danych oraz obliczeń naukowych i wysokowydajnych (HPC).

Dwuprocesorowa karta Tesla K80 jest flagowym produktem platformy obliczeń akcelerowanych Tesla, wiodącej platformy stworzonej dla przyspieszenia analiz danych i obliczeń naukowych. Skupia ona najszybsze na świecie akceleratory graficzne, najpopularniejszy model obliczeń równoległych NVIDIA CUDA oraz kompleksowy ekosystem programistów, dostawców oprogramowania i producentów OEM centrów danych.

W porównaniu z poprzednim modelem Tesla K40, dwuprocesorowy akcelerator graficzny Tesla K80 cechuje się prawie dwukrotnie wyższą wydajnością i przepustowością pamięci. Nowa karta jest dziesięciokrotnie szybsza od najwydajniejszych procesorów centralnych (CPU), prześcigając je oraz konkurencyjne akceleratory graficzne w wykonywaniu złożonych operacji analitycznych i obsługi rozbudowanych aplikacji do obliczeń naukowych.

Usprawniona technologia NVIDIA GPU Boost dynamicznie optymalizuje wydajność każdej aplikacji z osobna, w zależności od dostępnego zapasu mocy, pozwalając użytkownikom odblokować potencjał drzemiący w szerokiej gamie oprogramowania.

Tesla K80 osiąga do 8,74 TFLOPS wydajności w obliczeniach o pojedynczej precyzji i do 2,91 TFLOPS wydajności szczytowej w obliczeniach zmiennoprzecinkowych o podwójnej precyzji. Tym samym jest on dziesięciokrotnie szybszy od najszybszych procesorów centralnych w wiodących aplikacjach naukowych i technicznych, takich jak AMBER, GROMACS, Quantum Espresso czy LSMS.

Do najważniejszych cech akceleratora należą:

  • Dwa procesory graficzne – dwukrotnie wyższa przepustowość dla aplikacji współpracujących z wieloma procesorami graficznymi.
  • 24 GB ultraszybkiej pamięci GDDR5 – 12 GB pamięci na każdy procesor graficzny to dwukrotnie większa ilość od tej dostępnej w modelu Tesla K40, co umożliwia pracę z dwukrotnie większymi zestawami danych.
  • Przepustowość pamięci 480 GB/s – zwiększona przepustowość pamięci pozwala na skrócenie czasu analizy petabajtów informacji o połowę w porównaniu z akceleratorem Tesla K10. Optymalizacja do działań związanych z poszukiwaniami źródeł energii, przetwarzania dźwięku i obrazu, a także aplikacji analitycznych.
  • 4992 rdzeni przetwarzania równoległego CUDA – dziesięciokrotne przyspieszenie przetwarzania aplikacji w porównaniu z zastosowaniem tylko procesora centralnego.
  • Technologia NVIDIA GPU Boost – dynamicznie dostosowuje częstotliwości taktowania zegarów procesora graficznego do charakterystyki danej aplikacji, zapewniając maksymalną wydajność w każdym zastosowaniu.
  • Dynamiczne przetwarzanie równoległe (ang. Dynamic Parallelism) – umożliwia dynamiczne tworzenie nowych wątków przez procesor graficzny, a tym samym znacząco ułatwia przetwarzanie adaptacyjnych i dynamicznych struktur danych.

Dwuprocesorowy akcelerator graficzny NVIDIA Tesla K80 jest dostępny już teraz i pojawi się w serwerach takich firm jak ASUS, Bull, Cirrascale, Cray, Dell, Gigabyte, HP, Inspur, Penguin, Quanta, Sugon, Supermicro i Tyan, a także od resellerów współpracujących z firmą NVIDIA.

0
Źródło: Volvo
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.